Hafta başı Çağlayan’da devam edecek olan Cumhuriyet gazetesi davası öncesi Kadıköy’de biraraya gelen “Dışarıdaki Gazeteciler”, davaya destek ve gazetecilik faaliyeti yüzünden tutuklu herkesin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

“Dışarıdaki Gazeteciler”, 25-26 Aralık’ta görülmeye devam edecek olan beşi tutuklu 20 sanıklı Cumhuriyet davası öncesi bugün Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nda biraraya geldi.

Tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısı yapan “Dışarıdaki Gazeteciler” Çağlayan’da görülecek Cumhuriyet davasına destek çağrısı yaptılar.

Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’ndan Bahariye Caddesi üzerinden Altıyol’a düzenlenen yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında özetle şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyet gazetedir, çalışanları gazetecidir”

“Cumhuriyet gazetesi, 418 gündür büyük bir saldırıyla karşı karşıya. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay 418 gündür tutuklu. Ahmet Şık 356 gündür, Emre İper ise 260 gündür aynı kaderi paylaşıyor.

“Peki neden cezaevindeler? Ana suçlama, ‘Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme.’

“Bu soruşturmayı açanlar da bu yargılamayı yapanlar da, bu yargılamanın arkasında duranlar da gayet iyi biliyorlar ki, Cumhuriyet bir gazetedir, Cumhuriyet çalışanları gazetecidir.

“Hafızalardan silmek istediklerinizi hep hatırlatacağız”

“Onlar bugün FETÖ olarak adlandırıp topa tuttukları cemaate ve onun liderine övgüler düzerken Ahmet Şık, o yapılanmanın ne olduğunu apaçık yazmış, bu nedenle kumpasa uğramış ve bugün olduğu gibi yine bedel ödemişti.

“Siz bin bir kelime oyunuyla milletin hafızasından silmek istediğiniz o günleri tarihten de silmek istiyor olabilirsiniz; ama size kötü bir haberimiz var. Biz hep hatırlayacak ve hatırlatacağız.

“Bu ülkenin aydınlık vicdanları; Ali Elverdileri, Mehmet Ekicileri, Ömer Dikenleri unutmadığı gibi bugünleri de asla unutmayacaktır.

“Yargılanan haberler”

“Cumhuriyet iddianamesini okuyan, o duruşmaları izleyen bizler gayet iyi biliyoruz ki, terörle ilgili suçlamalar gayet temelsizdir. Ve hepimiz gayet iyi biliyoruz ki aslında yargılanan haberlerdir, habercilik faaliyetidir.

“İşte bu yüzden Ahmet Şık ilk savunmasında ‘Savunma yapmıyorum, itham ediyorum’ demişti. Evet “İtham ediyorum” Dreyfus Olayı’ndan bu yana haklılıktan gelen cesur bir haykırıştır. Bu kuvveti kendinde ilk bulan Fransız yazar Emile Zola “Adalet ancak hakikatten, saadet ancak adaletten doğabilir” düşüncesinden hareket ediyordu.

“Biz de tutuklu Cumhuriyetçiler ve gazetecilikten tutuklu tüm gazeteciler gibi hakikatin ve adaletin peşindeyiz. Anadolu’nun işgal altında olduğu günlerde ‘Herhalde dünyada bir hak vardır ve hak kuvvetin üstündedir’ diyen Mustafa Kemal’in sözleri de yargılamayı yapanların kulağına küpe olmalı.”

Kim yargılanıyor?

Tutuklular: Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay, Cumhuriyet muhasebe çalışanı Emre İper, muhabir Ahmet Şık, tweet’leri nedeniyle yargılanan tutuklu sanık Ahmet Kemal Aydoğdu.

İlk duruşmada tahliye edilenler: Cumhuriyet Gazetesi okur temsilcisi Güray Öz, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Bülent Utku, Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Hakan Kara, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Kemal Güngör ve Cumhuriyet Gazetesi Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay.

Hakkında adli kontrol kararı verilenler: Cumhuriyet Gazetesi eski yayın yönetmeni ve köşe yazarı Aydın Engin, Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Hikmet Çetinkaya, köşe yazarı Kadri Gürsel,

Hakkında kısıtlama kararı olmayanlar: Eski muhasebe müdürü Bülent Yener, muhasebe müdürü Günseli Özaltay, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç.

Hakkında yakalama kararı olanlar: Cumhuriyet Gazetesi eski genel yayın yönetmeni ve köşe yazarı Can Dündar, Cumhuriyet Gazetesi eski çalışanı İlhan Tanır.

Sanıklardan Ahmet Kemal Aydoğdu hariç tüm sanıklar Cumhuriyet çalışanı veya yöneticisi.

Author: Merkez