Cumhuriyet Gazetesi davasına verilen öğlen arasının ardından devam edildi. Mahkeme Başkanı, sarı basın kartı olmayan gazetecileri ve sanık yakınlarını salona almazken, “mahkeme düzenini bozuyor” gerekçesiyle gazeteci Ahmet Şık da duruşma salonuna getirtmedi.

Cumhuriyet Gazetesi çalışanı 4 gazetecinin tutuklu olduğu ve 20 kişinin yargılandığı davanın 5’inci duruşması, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde verilen öğlen arasından sonra başladı. Duruşma başlamadan önce salona girmek isteyen gazeteciler güvenlik görevlileri tarafından, Mahkeme Başkanı’nın talimatı olduğu ve sarı basın kartı olmayan gazetecilerin salona alınmayacağı belirtildi. Sanık yakınları da aynı talimat nedeniyle salona alındı. Gazeteciler ile güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı.

Şık salona getirilmedi

Bütün ısrarlara rağmen gazeteciler içeri alınmazken, duruşma Mahkeme Başkanı’nın yerini alması ile başladı. Gazeteci Ahmet Şık salona getirilmezken, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Duruşmada her bir sanıkla ilgili üç avukat sınırlamasına uyulmadığını söyleyen Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, “Ama CMK 203-204’i dikkate aldığımızda bir sanığın tamamen savunması dışında bulunmak suretiyle açıklama yapmasına cevap vermek mümkün değil. Ahmet Şık’ın protest eden bir adam olduğunu herkes biliyor, biz de biliyoruz. Burayı forumcu arkadaşlarıyla slogan atılan bir yer haline getirilmesi doğru değildir. Doğruları mümkün olduğu kadar yakalayıp bu yargılamayı sonuçlandırmayı tecelli ediyoruz. Bir önceki celsede olanlar mahkemenin arzu etmediği ama mecbur bırakıldığı sonuçlardır. Şık bu yargılama sırasında yürüyen düzeni bozmayan ahengi bozdu. İki avukat arkadaşımız geldi, ‘sarı basın kartı olanları alacağız dedik, eşleri var onları da alacağız’ dedik. Biz burada avukatları kelle başı saymıyoruz, ama böyle şeylerin anlam bulması gerekiyor. CMK 203-204 uyarınca Ahmet Şık bariz bir şekilde yargılamanın düzenini bozdu. Buna devam edeceğine şüphemiz yok. Ahmet Şık bundan sonra bu yargılamanın salonunda olmayacak” diye konuştu. –

Mahkeme Başkanı’nın açıklamasının ardından Avukat Fikret İlkiz söz aldı.  Mahkeme başkanı ile önceden konuştuklarının altını çizen İlkiz, “‘Savunma sınırlarını aşmayın’ dediniz, biz de ‘Savunma yapılsın, suç teşkil eden varsa savcılığa iletin’ dedik. Tıpkı daha önce de olduğu gibi. Bu davanın siyasi dava olduğunu tüm duruşmalarda, oturumlarda söyledik. Bu bizim görüşümüz. İddianameye bağlı olarak söylediğimiz sözlerdir. Bundan sonraki celselerde Ahmet Şık olmayacak dediniz” dedi.

Mahkeme Başkanı: Ben öyle demedim 

Tekrar konuşan Mahkeme Başkanı Dağ “Bundan sonraki celseler değil, bugün için” demesi üzerine İlkiz, “Yanlış anlamışız. Ne zaman yargıyla, medyayla ilgili bir görüşü söylese, AKP ve siyasal iktidar deyince durdurdunuz. Zaman kazanmak açısından beyanda mutabıktık. Ama şimdi 203-204 diyorsunuz davranışları itibarıyla. Ama davranışlarda, sözünü kesmenizde, duruşmadaki tavrında yargılamayı engelleyecek bir durum yoktur. CMK’ya göre savunma hakkını engellememek üzere dışarı çıkarılır. Daha ağırını savunma olarak ayrı ayrı söylediğimizi biliyoruz. Ahmet Şık sanıktır. Şık’ın yeniden çağrılmasını, 6 dakikaya sıkıştırılmış herhangi bir savunma yerine o savunmayı yapmasına, sonra dilerseniz savcılığa suç duyurusunda bulunulmasını istiyoruz” talebinde bulundu.

Mahkeme Başkanı Dağ ise, “Bu talebiniz hukuki temele uygun. Ahmet Şık’ın savunma içinde yer almayan, siyasal zemin oluşturan açıklamalarının yargılamanın disiplinini bozacağı anlaşılmıştı. Bu salonun SEGBİS kayıtlarına yansıyan görüntülerde de net bir şekilde ortadadır. Ahmet Şık bugün salonda olmayacaktır” dedi.

Duruşma tanıkların dinlenmesi ile devam ediyor.

MA

Author: Merkez