Erdoğan, “Hakkari’ye 10 katrilyonluk yatırım yaptık” dedi. Erdoğan’ın bu yatırımının son 7 yılda yapılan 200 kalekol ve 18 HES olduğu ortaya çıktı!

Türk Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu katıldığı AKP Hakkari İl Kongresinde 15 yılda Hakkari’ye 10 katrilyonluk yatırım yaptıklarını söyledi.

Bu açıklamalar Hakkari’de “Nerede bu yatırımlar” sorusuna neden oldu. Erdoğan “10 katrilyonluk yatırım” dedi ama bu yatırımların ne olduğunu açıklamadı. Ancak gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Erdoğan’ın içeriği hakkından bilgi vermediği 10 katrilyonluk yatırımların sadece kalekol ve HES yapımı olduğu ANF’nin yaptığı araştırmayla ortaya çıktı. Hakkari’de neredeyse gök kalekol, yer HES oldu!

7 YILDA 200 KALEKOL

Yıllara göre maliyeti değişen her kalekolun malliyeti yaklaşık 4-5 milyon TL civarında. Hakkâri merkez, ilçe, köy ve sınır boylarında TOKİ tarafından 200 adet karakol bitirildi.

Bitirilen kalekollar şunlar:

Şemdinli ilçesi: Şemdinli’ye 50 kilometre uzakta olan, İran sınırında, Şehidan Dağı karşısında bulunan Mağaraönü (Şikeftan), Gola, Aşağı Kayalar (Ketuna Binî), Yukarı Kayalar (Ketuna Seri), Seçkin (Zivkan), Bal (Balê), Sarıca (Zerikî) ve Hasrova (Gosrova) köylerinin bulunduğu alanlara yeni karakollar ve asker yığınak yapılmaktadır. Bu bölgede Varıbozu, Dema Çiya, Girê Eshaba, Berê Evrazê, Kaniyaspi, Banige, Tilsê, Kola, Nerduşe, Bihiyahorê, Gendalok, Vargeniman, Şikeftan, Garê, Gelişim, Evrestepe, Masîro, Meleyan, Zini Tepesi, Türkan Tepesi ve Çimeni Hesci alanlarında karakol yapımları sürüyor. Sınırın karşısında İran’da Xelila 1, Xelila 2, Zerpele, Şikeftan Tepesi, Şehidan alanı, Fişe karşısı, Kendalok karşısı ve Kemalok’ta karakollar yapılırken, Şehidan Dağı zirvesine İran tarafından uçaklara karşı radar sistemi kurulmuştur.

Yüksekova ilçesi: Dağlıca bölgesi 3 adet, Çobanpınar köyü, Doskî bölgesi 2 adet, Büyükçiftlik beldesi, Kısıklı köyü, Perihan mıntıkası, Güvenli köyü.

Alınan bilgilere göre 100 yeni kalekol için ihale çalışmaları sürüyor.

5 YILDA 18 HES

AKP hükûmetinin son 10 yılda Hakkari’de en çok yaptığı işlerden biri de HES. Hakkari ve çevresine son 5 yılda 18 HES yapıldı. Ön lisans alarak HES yapımına başlamak isteyen birçok şirket ise sırada bekliyor. İşte AKP’nin Hakkari’deki HES listesi.

FAALİYETTE OLAN HES’LER

Bağışlı HES Hidroelektrik Ceykar Elektrik Üretim 30 MW

Kırıkdağ HES Hidroelektrik CFC Elektrik Enerjisi 17 MW,

Otluca HES Hidroelektrik

Fernas Enerji 1,28 MW, Hakkari Çukurca Termik Santrali

Yüksekova Belediyesi Güneş Enerji Santrali.

Ön Lisans Alan ve Planlanan Bazı Elektrik Santralleri ise şöyle:

Geçitli HES Hidroelektrik Akme Elektrik Üretim 32 MW

Doğanlı 3 Barajı ve HES (ön lisans alındı) Hidroelektrik

DC Hidro Enerji 314 MW Çukurca Barajı ve HES (ön lisans alındı)

Hidroelektrik: DC Hidro Enerji288 MW Hakkari Barajı ve HES

Hidroelektrik:    HCZ Enerji 242 MW Dilektaşı Barajı ve HES (ön lisans alındı)

Hidroelektrik: Türkerler Holding 130 MW, Doğanlı Barajı ve HES (ön lisans alındı)

Hidroelektrik: DC Hidro Enerji 118 MW, Şemdinli Barajı ve HES (ön lisans alındı)

Hidroelektrik: Reis Grubu 106 MW, Doğanlı 2 Barajı ve HES

Hidroelektrik: DC Hidro Enerji 45 MW,Yenihan HES (ön lisans alındı)

Hidroelektrik: CFC Elektrik Enerjisi 35 MW, Rubarişin Barajı ve HES

Hidroelektrik: Ceykan Enerji 30 MW, Orta Zap HES (ön lisans alındı)

Hidroelektrik: Dağlıca Enerji 15 MW, Şemdinli Regülatörü ve HES (ön lisans alındı),

Hidroelektrik: Miran Enerji 12 MW

(anfturkce)

Author: Merkez