Şırnak Valiliği, Roboski Katliamı’nın 6. yıl dönümünde yapılacak olan anmaya OHAL’i gerekçe göstererek “her aileden bir kişi” sınırlaması getirdi.

Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde, TSK’ye ait savaş uçaklarının yaptığı bombardıman sonucunda 34 kişi hayatını kaybetmişti. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, katliamın 6. yıldönümünde katledilenlerin mezarı başında yapılacak anma etkinliğine iki gün kala Uludere Kaymakamı Mehmet Fatih Yakınoğlu, Roboski ve Gülyazı köy muhtarları ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Yakınoğlu, Şırnak Valiliği’nin OHAL’i gerekçe göstererek aldığı, anmaya “her aileden bir kişi katılacak” kararını aktardı.

Roboskili aileler, her aileden bir kişinin katılmasının mümkün olmadığını ifade ederek, anmayı gerçekleştireceklerini söyledi. Perşembe (28 Aralık) yapılması planlanan anmaya HDP ve CHP milletvekilleri, Diyarbakır Barosu heyeti ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin katılacağı kaydedildi.

Ayrıca, köyde bulunan Ömer Halis Demir Anadolu Lisesi öğrencilerinin de anmaya katılması yasaklandı. Okul yönetimi yaptığı duyuruda 28 Aralık günü ders saatleri içerisinde okula gelmeyen öğrenciler hakkında tutanak tutulacağını, hiç gelmeyen öğrenciler hakkında ise soruşturma açılacağını belirtti.  Hberemerkezi

Author: Merkez