‘OHAL’siz Türkiye istiyoruz’ kampanyasında ‘iletişim ağının’ kurulmasını önceleyen Rıza Türmen, ‘Yapacak hiçbir şey yok’ demek yanlıştır. Yapacak şeyler vardır. Diyarbakır’da da Edirne’de de Hakkari’de de her tarafta bu ağı kurmaya çalışacağız. Mücadele parçalanmış olursa, herkes kendi mücadelesini verirse etkili bir mücadele ortaya çıkmaz. Birlikteliği bir ağ şeklinde örgütlenerek oluşturabiliriz’

Demokrasi İçin Birlik geçtiğimiz günlerde “OHAL’siz Türkiye istiyoruz” kampanyasını başlattı. Kampanyanın startında “iletişim ağının kurulması” öne çıkarken, AİHM eski yargıcı ve DİB Sözcüsü Prof. Dr. Rıza Türmen kampanyanın içeriğini MA’dan Bilal Seçkin’e değerlendirdi. Türkiye’de siyaset sadece siyasi partiler arasında ve iktidarı ele geçirmek amacıyla yapılan bir etkinlik olarak görüldüğünü söyleyen Türmen, bunun böyle olmadığını, kendi siyaset anlayışlarının Meclis dışında, kamusal alanda yapılan faaliyetler olarak gördüğünü belirtti. Türmen, “Burada kamusal alanın öznesi sivil toplum kuruluşlarıdır. Siyasetin amacı özgürlüktür, insan haklarıdır. Onun için bizim siyasette oluşturduğumuz bu ağ aslında başka bir siyaset anlayışını işaret etmektedir” dedi.

‘Kapımız herkese açık’

Türkiye’de demokrasi rejiminin olmadığını dile getiren Türmen, demokrasi mücadelesi verebilmek için birlikteliğin şart olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Mücadele parçalanmış olursa, herkes kendi mücadelesini verirse etkili bir mücadele ortaya çıkmaz. Birlikteliği bir ağ şeklinde örgütlenerek oluşturabiliriz. Bu ağ şeklinde örgütlenmek bir iletişim örgütlenmesidir ve bu mücadelenin bütün unsurları, özneleri, o ağın eşit bir biçimde düğümleridir. Buna tabi siyasi partiler, STK’ler de dahildir. Bugünkü Türkiye koşullarında yapılacak en etkili mücadele, halka en fazla umut verecek budur. Ülkenin içinde bulunduğu duruma ‘yapacak hiçbir şey yok’ demek yanlıştır. Yapacak şeyler vardır. Diyarbakır’da da Edirne’de de Hakkari’de de her tarafta bu ağı kurmaya çalışacağız. Bizim yaptığımız aynı zamanda katılımcı demokrasidir. Bu ağdan bir ideoloji değil, kolektif irade ortaya çıkacaktır. Bugünkü duruma itirazı ve demokrasiden yana olan herkese kapımız açıktır. Burada önemli olan, ideolojik birlik sağlamak değil, demokrasi etrafında bir kolektif iradenin ortaya çıkmasıdır. Bu iletişim ağının harekete geçirilmesiyle iktidarı rahatsız edeceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ

Author: Merkez