12 kişinin öldüğü rejim karşıtı gösterilerde polise ateş açıldı, 1 polis öldü 3 kişide yaralandı. Silahlı göstericilerin karakol ve askeri üsleri ele geçirmeye çalıştığı belirtiliyor.

İran’da rejim karşıtı protestolar sürüyor. 5 gündür süren protestolarda şimdiye kadar göstericilerden 12 kişi hayatını kaybetti. Ancak akşam saatlerinde polise de ateş açıldığı bilgisi geldi. İsfihan eyaletine bağlı Najafabad kentindeki gösteride bir polisin hayatını kaybettiği üç kişinin de yaralandığı belirtildi.

IRIB TV, Telegram hesabından, saldırganın uzun namlulu bir av tüfeğiyle ateş açtığını duyurdu.

İran devlet televizyonu silahlı göstericilerin karakollar ve askeri üsleri ele geçirmeye çalıştığını duyurdu. Haberde, “Bazı silahlı protestocular bazı karakolların ve askeri üslerinin kontrolünü ele geçirmeye çalıştı fakat güvenlik güçlerinin güçlü direnişiyle karşılaştılar” denildi.

Twitter kullanıcıları hesaplanından paylaştıkları videolarla ülkedeki durumu yansıttı.

Bazı kullanıcılar da karakolların ateşe verildiğini yazdı.

‘İRAN İÇİN DEĞİŞİM ZAMANI GELDİ’

ABD Başkanı Donald Trump da göstrerilerle ilgili yeni tweetler attı. Trump, “İran Obama yönetiminin kendileriyle yaptığı berbat anlaşmaya rağmen her seviyede başarısız oluyor. Mükemmel İran halkı yıllardır baskı altında bulunuyor. (Onlar) yiyecek ve özgürlüğe açlar. İnsan haklarıyla birlikte, İran’ın varlığı yağmalanıyor. değişim zamanı” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’dah yapılan açıklamada ise, “Halkın kendini barışcıl bir şekilde ifade etle hakknı destekliyoruz” denildi.

GENEL GREV ÇAĞRISI

Protestocular yarın için genel grev çağrısı yaptı. Sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla, ülkedeki kamu çalışanları ve işçiler yarın greve davet edildi. Eylemlerin büyümesi üzerine İran rejimi dün akşam interneti kesmiş ve Telegram ile Instagram gibi sosyal medya hesaplarına erişimi engellemişti.

TAHRAN’DA 200 GÖZALTI

Dün gece eylemlerin en yoğun olduğu yerlerden biri olan başkent Tahran’da 200 kişi gözaltına alındı. Tahran Emniyet Müdür Yardımcısı Eli Esxerê Nasırbext, İran resmi ajansı ILNA’ya verdiği demeçte Tahran’da 200 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

GÜNBOYU EYLEM 

İran kentlerinde dün gece geç saatlere kadar protestolar sürdü. Halk, yoksulluk, yolsuzluk, işsizlik ve rejimin baskıcı politikalarına karşı sokakları terk etmiyor. Kirmanşan’da dün sabah saatlerinde başlayan eylemler gece geç saatlere kadar sürdü. Aynı anda İran’ın başkenti Tahran’da da eylemler vardı. Öğrenciler alanlara çıkarak rejimi protesto ederken, halkı eylemlere katılma çağrısında bulundu. Birçok yerde polis halka saldırdı.Tahran Hemedan, Xurem Ebad, Nehawend, Şahîn Şehri, Durud, Mîyane, Îze, Ehwaz, Meraxe, Hurmuzgan, Şîraz, Buşhir ve Bidrêt’de alanlara çıkan halka polis ve basic saldırdı. Halk ise taşlarla karşılık verdi.

ÖĞRENCİLER YÜRÜDÜ 

Tahran Üniversitesi öğrencileri İnkılap Caddesi’nden Firdosi Meydanı’na kadar yürüyüş düzenledi. Welîhesir Meydanı’nda da eylemler yapıldı. Polis ve basicin saldırılarına rağmen öğrenciler eylemlerini sonuna kadar sürdürdü. Eylemlerde halk “Diktatörlüğe ölüm”, ‘Suriye’yi bırak halkına bak’, ‘Özgürlük’ sloganları attı. İran’ın Kürt kentleri Kirmaşan, Sinê, Bokan ve Banê’de de halk gün boyu alanları terk etmeyerek, rejimin politikalarını protesto etti. Kirmanşan’da halk polis ve basicanın merkezlerini ateşe verdi. Halkın protestoları karşında birçok yerde polis geri çekildi.

ARAK’TA 100 GÖZALTI 

İran’ın Arak kentinde eylemlere katıldığı belirtilen 100 kişi dün gözaltına alındı. Arak Valisi Ali Axazade, Arak vilayeti sınırları içerisinde 100 kişinin eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınanların nerede tutulduğu ise açıklanmadı.

RUHANİ’DEN İLK AÇIKLAMA 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, günlerdir süren protestolara ilişkin olarak dün ilk kez konuşmuştu. Ruhani, şu açıklamayı yapmıştı: “Anayasa ve vatandaşlık hukukuna göre, halkımız eleştirilerini ve hatta protestolarını ifade etmekte tamamen özgürdür. Fakat eleştiriler ve protestoların ülke ve halkın durumunu daha iyi sonuçlara yol açacağı şekilde olması gerektiğini de bilmeliyiz Hükümet vandallık yapan ve çevreye zarar veren gruplara tolerans göstermeyecektir. Ancak İran halkının eleştirileri sadece ekonomiyi kapsamıyor. Milletimiz yolsuzluğu da konuşuyor ve sorunların net olarak aydınlatılması gerektiğini söylüyorlar.”

KJAR: DEMOKRATİK MÜCADELE OLARAK TANIMLIYORUZ

Doğu Kürdistan Kadın Hareketi (KJAR) tarafından yapılan açıklamada da şöyle denildi: “Kadınlar öncülüğünde başlayan ve devlet sisteminin haksız uygulamalarından rahatsız olan herkesin katıldığı bu eylemler halkın demokrasi mücadelesidir. KJAR olarak yaşanan bu gelişmeleri demokratik bir mücadele olarak tanımlıyor ve demokrasiden ve özgürlüklerden yana herkesin bu isyan ateşinde yer alması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

HABER MERKEZİ

Author: Merkez