İran’da rejim karşıtı protestolar yayılıyor. 5 gündür süren protestolarda 10 kişinin öldüğü duyuruldu. Protestocular yarın için genel grev çağrısı yaptı.

İran’da rejim karşıtı protestolarda sular durulmuyor. Rejimin baskıcı politikalarını ve yolsuzlukları protesto eden halk, sokaklarda olmaya devam ediyor. Rejim güçlerinin tehditlerine ve baskılara rağmen geri adım atmayan halk, “Diktatörlük yıkılsın, özgürlük istiyoruz” gibi net sloganlarla taleplerini sokaklarda yükseltiyor.

10 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

İran devlet televizyonu ülke genelindeki rejim karşıtı protesto gösterilerinde 10 kişinin öldüğünü duyurdu. Ancak konuya dair başka ayrıntı açıklanmadı. Daha önce yetkililer 4 kişinin gösterilerde öldüğünü doğrulamıştı.

GENEL GREV ÇAĞRISI

İran’ın birçok kentinde 5 gündür kesintisiz süren eylemlerde protestocular yarın için genel grev çağrısı yaptı. Protestocular, sosyal medya üzerinden yaptıkları çağrılarla, ülkedeki kamu çalışanlarını ve işçileri yarın grev yapmaya davet etti.

Eylemlerin büyümesi üzerine İran rejimi dün akşam interneti kesmiş ve Telegram ile Instagram gibi sosyal medya hesaplarına erişimi engellemişti.

TAHRAN’DA 200 GÖZALTI

Öte yandan dün gece eylemlerin en yoğun olduğu yerlerden biri olan başkent Tahran’da 200 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Tahran Emniyet Müdür Yardımcısı Eli Esxerê Nasırbext, İran resmi ajansı İlna’ya verdiği demeçte Tahran’da 200 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

GÜNBOYU EYLEM

İran kentlerinde dün gece geç saatlere kadar protestolar sürdü. Halk, yoksulluk, yolsuzluk, işsizlik ve rejimin baskıcı politikalarına karşı sokakları terk etmiyor.

Kirmanşan’da dün sabah saatlerinde başlayan eylemler gece geç saatlere kadar sürdü. Aynı anda İran’ın başkenti Tahran’da da eylemler vardı. Öğrenciler alanlara çıkarak rejimi protesto ederken, halkı eylemlere katılma çağrısında bulundu. Birçok yerde polis halka saldırdı.

Tahran Hemedan, Xurem Ebad, Nehawend, Şahîn Şehri, Durud, Mîyane, Îze, Ehwaz, Meraxe, Hurmuzgan, Şîraz, Buşhir ve Bidrêt’de alanlara çıkan halka polis ve basic saldırdı. Halk ise taşlarla karşılık verdi.

ÖĞRENCİLER YÜRÜDÜ

Tahran Üniversitesi öğrencileri İnkılap Caddesi’nden Firdosi Meydanı’na kadar yürüyüş düzenledi. Welîhesir Meydanı’nda da eylemler yapıldı. Polis ve basicin saldırılarına rağmen öğrenciler eylemlerini sonuna kadar sürdürdü. Eylemlerde halk “Diktatörlüğe ölüm”, “Suriye’yi bırak halkına bak”, “Özgürlük” sloganları attı.

İran’ın Kürt kentleri Kirmaşan, Sinê, Bokan ve Banê’de de halk gün boyu alanları terk etmeyerek, rejimin politikalarını protesto etti. Kirmanşan’da halk polis ve basicanın merkezlerini ateşe verdi. Halkın protestoları karşında birçok yerde polis geri çekildi.

ARAK’TA 100 GÖZALTI

İran’ın Arak kentinde eylemlere katıldığı belirtilen 100 kişi dün gözaltına alındı. Arak Valisi Ali Axazade, Arak vilayeti sınırları içerisinde 100 kişinin eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınanların nerede tutulduğu ise açıklanmadı.

RUHANİ’DEN İLK AÇIKLAMA

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, günlerdir süren protestolara ilişkin olarak dün ilk kez konuşmuştu. Ruhani, şu açıklamayı yapmıştı: “Anayasa ve vatandaşlık hukukuna göre, halkımız eleştirilerini ve hatta protestolarını ifade etmekte tamamen özgürdür. Fakat eleştiriler ve protestoların ülke ve halkın durumunu daha iyi sonuçlara yol açacağı şekilde olması gerektiğini de bilmeliyiz Hükümet vandallık yapan ve çevreye zarar veren gruplara tolerans göstermeyecektir. Ancak İran halkının eleştirileri sadece ekonomiyi kapsamıyor. Milletimiz yolsuzluğu da konuşuyor ve sorunların net olarak aydınlatılması gerektiğini söylüyorlar.”

KJAR’DAN AÇIKLAMA

Doğu Kürdistan Kadın Hareketi (KJAR) tarafından yapılan açıklamada da şöyle denildi: “Kadınlar öncülüğünde başlayan ve devlet sisteminin haksız uygulamalarından rahatsız olan herkesin katıldığı bu eylemler halkın demokrasi mücadelesidir. KJAR olarak yaşanan bu gelişmeleri demokratik bir mücadele olarak tanımlıyor ve demokrasiden ve özgürlüklerden yana herkesin bu isyan ateşinde yer alması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.”

Kaynak : MA

Author: Merkez