Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2017 raporunu açıkladı,

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerine ilişkin 2017 veri raporunu yayınladı. Rapora göre 2017 yılında 409 kadın öldürülürken, 387 çocuk cinsel istismara uğradı, 332 kadına cinsel şiddet uygulandı.

Rapora göre, en fazla kadın cinayetlerinin işlendiği illerde İstanbul başı çekti. İstanbul’da 57, İzmir’de 32, Antalya’da 25, Bursa’da 18, Adana’da 17, Gaziantep’te 15, Konya’da 12 kadın cinayet işlendi. Kadınların 88’i kendi hayatına dair karar almak istediği için, 30’u da boşanmak istediği için öldürülürken; 134 şüpheli ölüm gerçekleşti. 110 ölümün kesin nedeni ise tespit edilemedi.

Raporda geçen yıllara göre şüpheli ölümlerde ise artış olduğuna dikkat çekildi. Belirlenen 332 cinsel şiddet vakasında ise 129 kadının kamuya açık yerlerde ve tanımadığı erkekler tarafından cinsel şiddete maruz kalındığına dikkat çekildi. Aylara göre dağılımda ise Kasım ayında 27, Temmuz ayında 28 kadının yaşamını yitirdiği açıklanırken ölümün en az bu aylarda olmasının nedeni olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ve Kıyafetime Karışma eylemleri gösterildi.

YÜZDE 34’Ü EVLİ

Kadın cinayetlerinin yüzde 33’ünün nedeninin tespit edilemediği, kadınların yüzde 22’sinin “kocaları” tarafından, yüzde 13’ünün ise “tanıdığı biri/akraba” tarafından öldürüldüğü dile getirildi. Öldürülen kadınların yüzde 34’ünün evli, yüzde 14’ünün ise bekar olduğu, diğerlerinin durumunun ise tespit edilemediği açıklandı. Kadınların yüzde 43’ünün ateşli silahlar, yüzde 21’inin ise kesici aletlerle öldürüldüğü rapora yansıdı.

GENÇ KADINLAR MÜCADELEYİ BÜYÜTÜYOR

Özellikle genç kadınların mücadelenin ön saflarında yer aldığı vurgulanan raporda şu ifadelere yer verildi: “Geçtiğimiz yıllara göre 2017 yılında kadın cinayeti arttı. Bu yıl 409 kadın kardeşimiz hayatını kaybetti. OHAL ile KHK’lar ile özellikle haklarımıza yönelik saldırıların artmasıyla kadın cinayetleri de paralel olarak artış göstermeye başladı, Aralık ayında tam 45 kadın hayatını kaybetti. Yine OHAL ile beraber sürdürülen savaş politikaları kadın cinayetinde vahşetin artmasına sebep oldu; kadın cinayetlerinde faili belli olmayan cinayetlerle karşılaştık. Koruma altında kadınlar öldürüldü. Yaş aralığı düştü, çocuklar öldürüldü.  2017 yılında kadın cinayetinin en çok artmasının sebepleri devletin kadın cinayeti ve kadına yönelik şiddete karşı önlem alması yerine daha çok artıracak uygulama ve yasaların getirmeye çalışmasından dolayıdır. Çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak olan ‘Müftülüklere resmi nikâh yetkisinin’ verilmesi bir gecede apar topar ‘isteseniz de istemeseniz de geçecek’ denilerek yürürlüğe girdi, arabuluculuk gibi hukuk dışı uygulamalar getirilmeye çalışıldı, 6284 zedelenmek istendi. Bu gibi yasa ve uygulamaların geçirilmeye çalışıldığı ekim ayında kadın cinayetinde ciddi oranda bir artış yaşanmış, 40 kadın öldürülmüştü. 2017 buna karşın kadınların örgütlü mücadelesinin de arttığı bir yıl oldu.  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla kadınların meydanları doldurduğu kasım ayında, “kıyafetime karışma” dediğimiz temmuz aylarında ise en düşük kadın cinayeti yaşandı. Artan kadın cinayeti, çocuk istismarı ve cinsel şiddete rağmen kadın mücadelesinin sürdüğü bir yılı geride bıraktık. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’ne göre kadın cinayeti verilerinin derlenmesi ve nedenlerinin açığa çıkartılması devletin görevidir. Ancak bunu yapmayan yetkili merciler yerine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak basından aldığımız bilgilere göre bu verileri hazırladık; sizler için paylaşıyoruz” (MA)

Author: Merkez