Azeri, Arap, Kürt, Fars kentlerinde halkların direniş silsilesi büyürken, İran rejimiyle benzer politikalar uygulayan Türkiye’de AKP iktidarı ve medyası, büyük endişe girdabına sürüklendi. KNK ise, faşist bir siyaset yürüten rejime karşı birlik istedi

İran’da isyan dalgası hemen hemen tüm kentlere yayılırken, Rojhilat kentleri de serhildanı sürdürdü. Devlet güçleri yine kan dökttü. Türkiye ise, İran rejimine arka çıkan açıklama yaptı. İsyandan bu yana ilk resmi dışişleri açıklamasında endişe duyulduğu kaydedildi. KNK ise, “KNK olarak İran’daki bu ayaklanmayı haklı ve meşru görmekteyiz. Halkın taleplerini destekliyoruz. Rojhilatê Kûrdistan’dan İran’a kadar, nerede bir demokrasi talepçisi varsa el ele vermeli ve birlik olmalıdır” dedi.

İran’ın ikincü büyük kenti olan ve dini merkezlerinden sayılan Razavi Horasan Eyaleti’nin başkenti Meşhed’de (Şehadet yeri anlamına geliyor. Şii dünyası için kutsal sayılan kentlerden) 28 Aralık’ta başlayıp Rojhilatê Kûrdistan’a kadar yayılan yolsuzluk ve rejim karşıtı ayaklanma bir haftadır devam ediyor. Tahran, İsfahan ve Rojhilat kentlerinde düzenlenen eylemlere müdahalelerde ölümler oldu. İsfahan eyaletine bağlı Kehderican’da silah sesleri yükseldi. Yerel medya, ilçe kaymakamlığına girmeye çalışan göstericilere ateş açıldığını ve 5 protestocunun öldüğünü bildirdi. İsfahan’a bağlı Humeynişehr kentinde düzenlenen eylemlerde biri çocuk, iki kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Îsfahan’ın Necefabad kentinde ise, güvenlik noktasına düzenlenen eylemde bir pasdar (Devrim Muhafızı) öldü, 3 polis ise yaralandı. Eylemin bir kadın tarafından av tüfeğiyle düzenlendiği belirtiliyor. İsfahan’a bağlı Kehderican’da da eylemlerde polislere ait bir nokta yakıldı. Ölü sayısı 27’ye yükseldi. Cinayetlere ve bini aşkın kişinin tutuklanmasına rağmen öfke dinmezken; barikatlar kuran, dini liderin pestelerini çiğneyen ve yakan göstericiler, askeri ve polis tesislerine de baskınlar yapmaya çalıştı. Eylemciler, yıllardır zorba rejimin başında olan, işkence, katliam ve idamları sürdüren Ayetullah Hamaney’in posterini yırtıp indiriyor, yakıyor veya çiğniyor.

Rojhilat’ta kesintisiz direniş

Eylemlerin ilk gününden beri ayakta olan Rojhilat kentlerinde yine geniş çaplı eylemler oldu. Sine, Kirmaşan vilayetleri ile Îlam vilayetine bağlı Dehloran kentindeki eylemlere rejim güçlerinin saldırması sonrası çatışmalar yaşandı. Sine’deki eylemlerde iki kişinin yaşamını yitirdiği iddia edildi. Ancak Sine Valisi yalanladı. Sine’deki eylemlerde 75 kişinin yaralandığı belirtildi. Kirmaşan’da ise, eylemcilerin polis merkezini ele geçirmek için harekete geçmesi üzerine başlayan çatışmalar, gece geç saatlere kadar devam etti. Diğer yandan Azeri halkının yaşadığı Erdebil kentinde de eylemler vardı.

Kürdistan Yurtsever Gençlik Hareketi (Komeleya Ciwanen Welatparez yen Kurdistan) ve Devrimci Genç Kadınlar, İran ve Rojhilat’ta eylemlere destek verdi: “Eylemcilerin isteklerini meşru görüyoruz ve onlara karşı geliştirilen saldırıları kınıyoruz.”     (demokrasi45)

DIŞ HABERLER

Author: Merkez