DİYARBAKIR –  HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, İdris Baluken’e 16 yıl 8 ay hapis cezası verilmesine Diyarbakır Adliyesi önünde, “Hukukun katledilmesi kararıdır” diyerek tepki gösterdi. Kemalbay, “Bu topraklara adaleti HDP getirecek” dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili ve İmralı Heyeti üyesi İdris Baluken’e, “örgüt üyeliği” iddiasıyla 14 aydır tutuklu olarak yargılandığı Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasında 16 yıl 8 ay hapis cezası verilmesi kararı sonrası Adliye önünde açıklama yapıldı.
Duruşmayı takip eden HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partili milletvekilleri ve avukatlarla birlikte adliye önünde yaptığı açıklamada, verilen karara sert tepki gösterdi.
HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay açıklamasında şunları kaydetti:
“Bugün bir kez daha hukuk katliamı ile karşılaştık. Partili Milletvekilimiz İdris Baluken’in duruşması kararla sonuçlandı. Baluken’in bu cezaları hak etmek için ne yaptığını söylemek gerekirse, Halkların Demokratik Partisi’nin en kıymetli milletvekillerinden biri olarak 6 milyon seçmenin iradesini parlamentoda ve Türkiye coğrafyasının yer yerinde temsil etti. Hakkında açılan dava ve hazırlanan fezlekelerin hepsi katıldığı basın açılmaları, toplantı ve miting konuşmalarından oluşmakta. Sadece siyasi faaliyetlerini yapan bir siyasetçin; hukuksuz, dayanaksız, evrensel ilkelere dayanmayan suçlamalara maruz kalarak cezalandırılmasıyla AİHM ile hiçbir bağlantısı olmayan, bunları ihlal eden, hukuku, Anayasa’yı yok sayan kararlarlarla ihlal edilmiştir.
Bu ceza, tam bir siyasi soykırım kararıdır. Hukukun katledilmesi kararıdır. Halkların Demokratik Partisi’ne dönük bir karardır. Buradan bir tahliye çıksaydı da, Türkiye’de hukuk, adalet yine yerine gelmeyecekti. Çünkü aynı siyasi faaliyetlerden dolayı hala Eş Genel Başkanı’mız, milletvekillerimiz ve binlerce parti yöneticisi ve partilimiz esir durumundadır. Bu anlamda karar bizi şaşırtmamıştır.
BU TOPRAKLARA ADALETİ HDP GETİRECEK
Bu karar demokrasi ve barış mücadelesine dönük bir saldırıdır. Hukukun sopa olarak kullanılmasıdır. Baluken, hakimlerin verdiği kararla daha önce 31 Ocak’ta tahliye edilmiş ancak yetkileri ve hakları olmadığı halde savcılığın itirazı ile yeniden tutuklanmıştır. Baktığımızda son çıkarılan son KHK, Baluken’e dair hukuksuzluğu meşrulaştırıyor. Türkiye bu şekilde hiçbir yere gitmez. Türkiye halklarının sorunu çözülmez. Biz geleceği, yeni bir toplumu, barışı bu ülkeye getirmek için siyasi soykırım operasyonlarına rağmen devam edeceğiz. Bu topraklara adaleti HDP getirecek. Bizimle birlikte mücadele eden bütün demokratik güçleri bu topraklara barışı ve demokrasiyi getirmek için mücadele etmeye devam edecek.
İKTİDAR SONUÇLARINA KATLANACAK
Bu hukuki olmayan, Anayasa’yı ortadan kaldıran siyasi darbeye karşı sonuna kadar sürdürmeye devam edeceğiz. Baluken’in yanındayız. Bu karar hukuki değil siyasidir. Bunun sonuçlarına da bu iktidar katlanacaktır.”    (mezopotamyaajansi)

Author: Merkez