Diyanet’in ve derneklerin açtığı kreş sayısı bir önceki eğitim öğretim döneminde 692 iken sadece bir yılda 1552’e yükseldi.

Eğitimde dinselleşme ve laiklikten uzaklaşma tartışmaları tüm hızıyla devam ederken Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklaması tartışmalara ışık tuttu.

Cumhuriyet’in haberine göre Bakan Yılmaz, CHP’li Adıgüzel’in Meclis’teki Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında yönelttiği sorulara yazılı olarak cevap verdi.

Bakan Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı ve belediyelere bağlı derneklerce açılan, 4-6 yaş arası çocukların gittiği kreşlerin sayısının 600’den 1552’ye yükseldiğini duyurdu.

DİYANET KOORDİNE EDİYOR

Yılmaz’ın yazılı yanıtına göre, 2016-2017 öğretim yılı ikinci dönemi itibarıyla toplam 104 yeni kreş açıldı.

Bir önceki yıl 21 bin 20 olan öğrenci sayısı ise 51 bin 327 oldu.

Bakan Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca açılan kurumların programlarının ve işleyişinin Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde yürütüldüğünü belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olmayan kamu kreşleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı izni ile açılan kreş ve gündüz bakım evlerinin eğitim denetimlerinin ise Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapıldığını, bu kurumların eğitim programlarının da Bakanlık tarafından geliştirildiğini belirtti.

Cevapta, 2016-2017 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitime devam eden çocuk sayısında yaklaşık 117 bin artış sağlanarak toplam çocuk sayısının 1 milyon 326 bine çıktığı vurgulandı.

Okulöncesi eğitimde son 3 yılda okulla buluşturulan çocuk sayısının ise 265 bin arttığı belirtildi.

‘ÇOCUKLARIMIZI KİMLERE EMANET EDİYORUZ’

Bakan’ın yanıtını değerlendiren Adıgüzel, “Diyanet’e ilişkin soru işaretleri ayyuka çıkmışken, 4-6 yaş gibi etkiye en açık bir yaş grubundaki çocuklara yönelik her türlü programın içeriğinin sıkı bir denetimden geçmesi gerekir. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz bu kurumlarda eğitim veren eğiticiler kim? Formasyonları çocuk gelişimine ne ölçüde uygun? Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorumlu olduğu işi, Diyanet hangi uzmanlık alanı, hangi uzman eğitimcilerle yürütüyor” diye sordu.

Author: Merkez