Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fırat Kalkanı operasyonunda olduğu gibi Afrin’e de uygun buldukları bir zamanda ansızın müdahale edebileceklerini söyledi.

Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’na konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözlerini tekrarlayarak  “Afrin’e ansızın girebiliriz” dedi.

Özel Harekat’ın, istihbaratın ve TSK’nın Afrin’e müdahale için hazırlandığını, planlamalar yapıldığını ve Erdoğan’ın o sözleri kuru kuruya söylemediğini belirten Çavuşoğlu, Afrin’in YPG’den temizlenmesi gerektiğini savundu.

Yeniden alevlenen İdlib konusuna da değinen Çavuşoğlu, Astana sürecinde alınan kararlar uyarınca Moskova ve Tahran’dan İdlib’e doğru operasyon başlatan Şam yönetimine müdahale etmesini açık bir dille istedi.

Bakan Çavuşoğlu, TSK’nın İdlib’de dördüncü gözlem istasyonunu kurmaya başladığını da açıkladı.

‘SURİYE İDLİB’İ YOK ETME NİYETİNDE’

Suriye devletinin ‘O şehrin tamamını bombalayalım, yok edelim’ düşüncesinde olduğunu savunan Çavuşoğlu, “Burada gördüğümüz durum, buradaki El Nusra ya da HTŞ dediğimiz grupların mevcudiyetini bahane olarak kullanıp sivillere ve ılımlı muhalefete saldırmak. Esasen rejimin bu saldırıları konusunda ve ateşkesi ihlal etme konusunda Rusya’nın ve İran’ın bir bahanesi olamaz. Çünkü onlar destek vermediği sürece bu saldırılar olamaz” dedi.

‘AFRİN’İN TEMİZLENMESİ GEREKİYOR’

Çavuşoğlu, Afrin ile ilgili ise şöyle konuştu: “Birincisi burada bir devir teslim yoktur. İkincisi, burası bizim için tehdittir. Buradan hem Türkiye’ye yönelik saldırılar, tacizler devam ediyor, hem de Fırat Kalkanı Operasyonu bölgesinde bulunan askerlerimize, güvenlik güçlerimize ve ılımlı muhalefete yönelik tacizler geliyor. Elbette siviller ve farklı gruplar da var ama burada bir YPG/PKK mevcudiyeti de var. Buranın mutlaka bunlardan temizlenmesi gerekiyor. O sebeple sayın Cumhurbaşkanımız ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ dedi. Bu, kuru kuruya söylenmiş bir söz değildir. Bu konudaki çalışmaları askerlerimiz, istihbaratımız, özel harekat hepsi çalışmaları, planlamaları yapıyorlar. Dolayısıyla gerekli görüldüğü zaman, uygun bulunduğu zaman ansızın biz buraya müdahale edebiliriz tıpkı Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi.”

Author: Merkez