MARDIN BUYUKSEHIR BELEDIYE ESKI BASKANI AHMET TURK, GUNDEME ILISKIN DEGERLENDIRMELERDE BULUNDU FOTO:DIYARBAKIR, (DHA)

HDP’de ‘ağabey formülü’ için adı geçen Ahmet Türk’ten açıklama: Bu görevi genç ve dinamik arkadaşların yapması gerektiğini düşünüyorum. Benim sağlık sorunlarım var.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 11 Şubat’ta yapılacak kongrede aday olmayacağını açıklamasından sonra eş başkanlık için adı gündeme gelen Ahmet Türk, sağlığının böyle bir görevi yapmaya el vermediğini, “eş başkanlığı daha genç ve dinamik arkadaşlarının yapması gerektiğini” söyledi. Türk, HDP eski Milletvekili Hasip Kaplan’ın açıklamaları için, “Talihsizliktir. Faşizme karşı ortak mücadele edilmesi gereken bir dönemde, geçmişte Kürt kesiminden çok sol ve sosyalist kesim ile ilişkisi olduğunu söyleyen Kaplan’ın bu mesajları vermesi doğru değildir” dedi.

‘SAĞLIĞIM EL VERDİKÇE KATKI SUNARIM’

HDP Eş Genel Başkanlığı için ‘ağabey’ formülünde geçen görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, adının gündeme geldiğinden haberi olmadığını ve böyle bir görevi sağlık sorunları nedeniyle düşünmediğini belirterek şöyle dedi, “Bu görevi genç ve dinamik arkadaşların yapması gerektiğini düşünüyorum. Benim sağlık sorunlarım var. Partimiz bölge konferansları yapacak. Bu konferanslardan sonra güçlü bir kongre için her zaman destek vermemiz lazımdır. Bu çalışmalara sağlığım el verdiği ölçüde katkı sunmaya hazırım. Eş başkanlık için sağlık koşullarım el vermiyor, böyle bir görev düşünmüyorum.”

Türk, HDP eski Miletvekili Hasip Kaplan’ın tartışmalara neden olan açıklamalarını da talihsizlik olarak değerlendirdi. Türk şöyle konuştu, “Faşizm ile mücadele edilmesi gereken bir durumda birlikte hareket ettiğimiz kesimler için böyle bir açıklamanın yapılması talihsizlik olmuştur. Sol ve sosyalist kesim ve aydınlarla birlikte bu mücadeleyi veriyoruz. Hasip Bey geçmişte kendisi Kürt kesiminden çok sol ve sosyalist kesimlerle ilişkisi olduğunu söylemiştir. Şimdi kalkıp böyle bir açıklama yapması talihsizlik olmuştur diye düşünüyorum.” (DİYARBAKIR/DHA)

Author: Merkez