Ankara’da 11 Şubat’ta düzenlenecek olan HDP 3. Genel Kongresi’ne ilişkin konuşan Wan Milletvekili Nadir Yıldırım, 11 Şubat’ta Ankara’da gerçekleşecek kongrelerinin ‘bir hamle kongresi’ olduğunu belirterek, demokrasi çevrelerine de ‘birlikte mücadele’ çağrısı yaptı. Fırat Haber Ajansı’ndan (ANF) S. Asuman Demir’in sorularını yanıtlayan Yıldırım, iki yılı aşkın bir süredir gözaltı, tutuklama ve medya sansürü ile ‘topyekün bir saldırı altında olduklarını’ belirterek, “Bize uygulanan terörün sadece yüzde 1’i AKP’ye uygulansaydı, ortada parti diye bir şey kalmamış olacaktı. Çünkü hedef gerçekten çöktürmeydi, tasfiyeydi, bitirmeydi. Tüm bunlara rağmen varlığımızı koruyabildiysek bu bir başarıdır, bu halkın başarısıdır” dedi.

HDP bir dönem partisi değil

Saldırıların geri püskürtüldüğünü ancak kongreye giderken bunun tek başına yeterli olmadığını ifade eden Yıldırım, “Kongre sürecinde artık hesap sorma sürecine girdiğimizi ifade ediyoruz. Bu kongre bizim açımızdan altını çizmek gerekirse, hamle kongresi olacak” sözlerini ifade etti. HDP’nin ‘bir dönem partisi olmadığının’ altını çizen Yıldırım, şu sözleri ifade etti: “Haliyle de politikaları da sadece bir döneme özgü olamaz; HDP zamanın koşullarına da ayak uydurabilecek, o dönemimin şartlarına göre de siyaset üretebilecek bir yapıda. Türkiye’deki tüm sorunların çözümü ve demokrasi mücadelesini başarıya götürmenin yolunun kesinlikle hem devrimci hem de demokrasi güçlerinin birleşmesiyle gerçekleşebileceğini ifade etti. HDP ve bunun üzerine kuruldu. O yüzden yeni dönemde de faşizme karşı daha güçlü bir mücadele, örgüt, siyaset, bir cephe oluşturmanın politikasını yürütecek HDP.”

AKP’nin amacı HDP’yi daraltmak

‘Darbecilerin ve OHAL’cilerin amacının HDP’yi bir bölgeye sıkıştırmak’ olduğunun altını çizen Yıldırım, “7 Haziran sonuçları çıktığında, AKP iktidarını korkutan şey HDP’nin yüzde 13 oy alması ya da barajı geçmesi ya da Diyarbakır’da yüzde 90’ın üzerine çıkması değildi. Trabzon’da HDP’ye 7 binin üzerinde oy verilmesiydi” dedi.
Yıldırım devamla şunları ifade etti: “Bugün bunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, hiçbir yapı Kürt Özgürlük Hareketi gibi Türkiye’nin bütün sorunlarına çözümler ve projeler üretebilecek istek ve heveste değildir. Bütün bir süreç bu temelde gelişti fakat yaşanan gelişmeler, yönelimler ve baskılamalar, sınırlandırmalar, bunlara karşı yerinde ve zamanında yaratıcı politik hamlelerle aşamamak, kuşkusuz bizi politik alan itibariyle daralttı. Onları da yeterince giderme noktaları yakalayamadık. Fakat bu yine de fikriyatımızı dıştalamıyor. İşte biz 3. Kongre’de bu adımları atıyoruz. Yani Türkiyelileştirme diye kavramsallaştırmaktan ziyade, Türkiye’nin bütün sorunların çözüm arayışı içinde toplumun tüm kesimleriyle muhatap bir yapıda olmak. Bu anlamda 3. Büyük Kongremiz bizim için bir milat olacak.”
Yıldırım AKP iktidarının ‘en zayıf dönemi yaşadığını ve bunun üzerine gidilmesi gerektiğini’ vurgulayarak, demokrasi bileşenlerine de çağrı yaptı: “Kongremiz faşizme karşı mücadeleyi yükseltmiş olacağımız bir milat olacak. Tüm demokratik kesimlere de çağrımızdır; Gelin faşizme karşı birlikte haykıralım.”

ANKARA

Author: Merkez