Batı basını Erdoğan’ın Suriye’ye bir operasyon gerçekleştirmesi halinde iki müttefik ülke olan Türkiye ve ABD’nin karşı karşıya geleceği uyarısını yaptı.

Britanya’nın en önemli medya kuruluşlarından The Times gazetesi Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak “Ortadoğu’daki amaçlarını gerçekleştirmek istiyorsa müttefiklerinin güvenini tazelemesinin daha çok başarı getireceğini” savunurken ABD ile görüş ayrılıklarının NATO içinde çözülmesi gerektiğini belirtti.  Erdoğan’ın Suriye’de ateş ile oynadığı iddia edilen yazıda Erdoğan’ın Afrin operasyonunu gerçekleştirmesi halinde iki müttefik olan Türkiye ve ABD’nin karşı karşıya geleceği uyarısı yapıldı.

‘ABD’NİN SINIR GÜCÜ STRATEJİSİ MANTIKLI’

Cumhuriyet‘in haberine göre yazıda, “ABD, sınırda devriye güçler kurmayı amaçlayarak mantıklı bir hedef güdüyor. IŞİD’in Suriye’nin kırılgan kuzey bölgesinde tekrar ortaya çıkması, savaşa kalıcı bir son verme umutlarını sona erdirir. Eski Kürt militanları Suriye sınırının koruyucuları olmaları için eğitmek, bölücülüğe ya da Türkiye karşıtı şiddete bir davetiye değil; ancak onların federal bir Suriye’ye entegre olmaları için ilk adım” ifadeleri kullanıldı.

Yazıda aynı zamanda, ‘Batılı güçlerin amacının bir bütün ve gerçekten demokratik bir Suriye’de Kürtlerin daha çok yönetim sahibi olması için alan tanımak olması gerektiği, güvenli sınırların ve Türkiye’nin bu sınırlara saygı duymasının hayati bir gereklilik olduğu’ görüşlerine yer verildi.

TÜRKİYE’NİN TAVRI ŞÜPHE UYANDIRIYOR

The Times’ın analizinde, Türkiye’nini Afrin’e operasyon düzenlemek istemesinin amacının ne olduğu konusunda kuşku uyandırdığı ve  NATO’ya bağlılığı konusunda şüphe uyandırdığı ifade edildi.

New York Times gazetesi de Washington’un sınırda ordu planının iki NATO müttefiki ABD ve Türkiye arasındaki tansiyonu yükseltme tehdidi taşıdığını aktardı.

SURİYE’DE IŞİD’DEN KURTARILAN BÖLGELER

Haberde bütün bu gelişmeler yaşanırken Rusya destekli Suriye ordusunun İdlib operasyonunun sürdürdüğü de hatırlatıldı.

Washington Post’un haberinde ise Washington yönetiminin başta Obama da olsa Trump da olsa Suriye’de IŞİD’den kurtarılan bölgelerin korunması için bir güç oluşturmak istediği, bu iş için de olabildiğince az ABD askeri kullanmak istediğini yazdı.

Author: Merkez