Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün toplanıyor. OHAL’in 3 ay daha uzatılması kararı çıkacak olan MGK toplantısında, ayrıca Efrin’e yönelik hazırlıklara ilişkin de karar verilmesi bekleniyor.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe Sarayı’nda toplanacak. Kurul’un en önemli iki gündemi, OHAL’in uzatılması ve Efrin’e yönelik savaş hazırlıkları olacak. Daha önce Bakanlar Kurulu tarafından 3 ay daha uzatılması kararlaştırılan OHAL’in bir kez daha uzatılması yönünde MGK toplantısından “tavsiye” kararı çıkacak.

Ancak toplantının gündeminde öne çıkacak olan konu, Efrin’e yönelik saldırı hazırlıkları olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 13 Ocak tarihinden beri her gün gündeme getirdiği ve bununla paralel olarak sınırda askeri hazırlıkların yoğunlaştırıldığı konu, MGK toplantısında da ele alınacak.

Konuya ilişkin Brüksel’de ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile görüşen Hulusi Akar, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlunun görüşmelerin içeriğine ilişkin kurul üyelerine bilgi vermesi bekleniyor. Dün yapılan bu kritik görüşmelerden sonra ABD’de daha alt düzeyde kimi yetkililerden de Efrin’e ilişkin kimi açıklamalar gelmişti. Yapılan açıklamalar ABD’nin operasyona onay verildiği şeklinde yorumlanmıştı.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan da NATO yetkilileri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeler yapmış ve Efrin’e ilişkin diplomasi görüşmeleri yürütmüştü.

AKP tarafından alınmış olan kararlar MGK toplantısında da teyit ettirilerek “devlet kararı” haline getirilecek.

MGK toplantısından sonra toplanması beklenen Bakanlar Kurulu’nun da burada alınan kararların planlaması bekleniyor.

Kaynak : MA

Author: Merkez