OHAL’in yarattığı daralmayı ve korku ortamına işaret eden ve “Ama Türkiye bu korkuyu aşmaya başlıyor” diyen DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, OHAL’e karşı daha aktif bir mücadele verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Efrin’e yönelik saldırı hazırlıkları ve yaklaşan seçimlerle birlikte tamamıyla kalıcı hale getirilmek istenen OHAL’e yönelik toplumun değişik kesimlerinden tepkiler artmaya başladı. Bir yandan OHAL karşıtı inisiyatif ve oluşumlarda çeşitlilik ve renklilik artarken, öte yandan girişimlerin sonuç alıcı olması için neler yapılması gerektiği üzerinde duruluyor. Bunlardan biri de, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin bir süre önce kurduğu OHAL karşıtı inisiyatif. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, OHAL’e karşı mücadelenin aktifleştirilmesi gerektiğini söyledi.
‘İTİRAZ YOLU BİLE AÇIK DEĞİL’
Görgün, “OHAL haklarımızın elimizden daha kolay alındığı, işçinin el konulan hakları nedeniyle bir dilekçe dahi vererek itiraz edemediği bir süreç. Geçen bir yıllık milli gelirden işçiler 4.5 puan daha az pay alırken, işverenlerin aldığı pay 6 puan arttı. İşsizler, emekçiler için de insanların haklarını arayamadığı bir dönemdir. OHAL bizim için bu anlama geliyor” sözleriyle OHAL’i tanımladı.
OHAL: TAM BİR KRALLIK
Hükümetin OHAL’e gereksinim duymasını da OHAL’in kendisine sağladığı kolaycılığa bağlayan Görgün, “Bu OHAL’in ortaya çıkardığı kolaycılığı çok benimsemiş hükümet. Onlara kalsa kalubelaya kadar sürdürecekler. Mahkeme yok, basın yok, ses çıkaran yok! Oh ne güzel, topluiğnenin edatlarından kış lastiğine kadar her şeyi geçiriyorsunuz. Tam bir krallık. Bende bunların yerinde olsam her sözüm yasa haline gelseydi, herhalde bende OHAL’dan vazgeçmezdim” diye konuştu.
Ancak bütün bu baskıya ve kuşatılmaya rağmen toplumun OHAL ile yeterince mücadele etmediğini belirten ve bu konuda özeleştiri veren Görgün, şunları dile getirdi: “OHAL’in yarattığı tahribat ve ortaya çıkan şiddetle kıyaslandığında, bizim çabalarımız yeterli değil. Gösterdiğimiz itiraz ve çabalar durumu düzeltmiyor. Bizim üyelerimiz bile korkutulmuş durumda. Herkes FETÖ ve terörizmle suçlanarak içeri atılabiliyor. Toplumda başarısız darbeden sonra bunun yarattığı sonuçların giderileceğine yönelik bir beklenti var. Ama giderek herkes OHAL’in kendi yaşamlarını sınırlamak için ilan edildiğini gördü. Bizim üyelerimiz de çekiniyor. Bu korkuyu Türkiye aşmaya başladı. Nereye kadar gidecek? Öyle görünüyor ki seçimlere kadar bunu sürdürecekler. Seçime herkesin zapturapt altına alındığı bir durumda girmek istiyorlar. Ama toplum artık bu konuda isyan halinde ve artık bu OHAL’in kaldırılmasını istiyor. Bizde bunun üzerine arayışa girdik.
OHAL’E KARŞI BİR İSYAN VAR
Siyasi partilerle görüşüyoruz. CHP’nin hem yönetimi ve alt kademedeki bütün yöneticileri ile hem de değişik kesimlerle hatta İYİ Partinin tabanına kadar toplumda OHAL’e karşı bir itiraz ve endişe var. CHP, HDP ve toplumun ilişki kuramadığımız diğer kesimlerle ilişki kuruyoruz. Yavaş yavaş alanlara doğru insanlar çıkıyor. Bütün kesimlerle bir araya gelerek bu taleplerimizi ortaklaştırmak istiyoruz.”
‘AKP’LİLER BİLE TEHDİT ALTINDADIR’
OHAL’in en fazla mağdur ettiği kesimlerden birinin de iktidar partisi mensupları ile bu partiye destek veren kesimler olduğunun altını çizen Görgün, “OHAL’in bir paranoyası var. Kendi yol arkadaşını bu ülkede cumhurbaşkanlığı yapmış Abdullah Gül’ü bile FETÖ’cü ilan edecek bir süreçle karşı karşıyayız. AKP’liler bile tehdit altındadır. Buna en başta onların itiraz etmesi lazım” diye konuştu.   (MA)

Author: Merkez