Erdoğan ‘operasyon fiili olarak başladı’ dedi, Türk savaş uçakları Afrin’i bombalamaya başladı. Bombardımanda bazı sivillerin yaralandığı belirtildi.Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Kütahya’da yaptığı açıklamada Afrin’e askeri harekatın fiili olarak başladığını söylemişti. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Türk jetlerinin Afrin’i bombalamaya başladığı haberleri geldi.


17.00

Hatay’ın Hassa ilçesinden kalkan savaş uçakları Afrin’i bombalamaya başladı. Aynı anda buradaki ve Kilis’teki sınır birliklerinden Afrin’e top atışları yapıldı.

17.10
Türk savaş uçakları Cindirêsê kırsalını bombalamaya başladı.

17.20
Afrin merkez başta olmak üzere Şerawa, Şera, Mabata Cindires ve Raco ilçelerine eş zamanlı hava saldırısı gerçekleştiriyor.

17.33
Harekatla ilgili ikinci açıklama Başbakan Yıldırım’dan geldi. Yıldırım, “Şu an itibariyle kahraman silahlı kuvvetlerimiz bir süreden beri milletimizin bölgedeki vatandaşlarımızın başını ağrıtan Afrin’de yaşayan Arap, Kürt, Türkmenlere zulüm eden PKK, PYD, YPG ve DEAŞ  unsurlarını, teröristlerini yok etmek için havadan harekata başlamıştır” dedi.

17.35
TSK bir açıklama yaparak harekatın adının ‘Zeytin Dalı’ olduğunu duyurdu.

17.37
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

17.40
Yerel kaynaklar Kobani sınırında da yoğun bir hareketlilik yaşandığını belirtti. Türkiye’nin Cerablus sınırına ördüğü beton blokları olası bir göç dalgası için kaldırdığı ifade edildi.

17.50
DHA geçtiği haberde, Diyarbakır’dan havalanan 2 savaş uçağının ilk olarak Afrin’deki mevzileri bombaladığını yazdı. Haberde devamla şöyle denildi: Bölgede bu uçaklar keşif uçuşu yaparken, bölgeye bir savaş helikopteri ile 2 uçak daha ulaştı. Hatay sınırında 4 uçak ile 1 helikopter, bölgede uçuşlarını sürdürüyor.

18.00
DHA, Adana’nın Sarıçam ilçesindeki İncirlik Hava Üssü’nde 2 F-16 savaş uçağının pist başına geldiğini duyurdu. Ajans, ‘pist başında bekleyen savaş uçaklarının operasyona katılması bekleniyor’ diye yazdı.

DÜN AKŞAM NE OLMUŞTU?

TSK birlikleri ve bağlı ÖSO üyeleri, dün geceden bu yana Afrin ve Şehba bölgesinin birçok noktasında karadan operasyon başlatmıştı.  Ancak bu girişimler, karşılık verilmesi üzerine başarılı olamamıştı. Bunun üzerine bugün hava saldırısı başlatıldı.    (artigercek)

Author: Merkez