YPG Afrin Kantonu Komutanlığı, Rusya’nın izni olmadan Türkiye’nin Afrin hava sahasını kullanarak saldırması mümkün olmadığını belirterek “Rusya’yı da Türkiye kadar sorumlu tutuyoruz” dedi. Açıklamada, TSK’nin saldırıları sonucu üçü savaşçı olmak üzere 9 kişinin hayatını kaybettiği, 13 kişinin de yaralandığı belirtildi.YPG Afrin Kantonu Komutanlığı, TSK ve AKP destekli cihatçı grupların Afrin’e (Efrîn) yönelik saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Saldırılarda üçü ağır olmak üzere 13 sivilin yaralandığını belirten YPG Afrin Kantonu Komutanlığı, altısı sivil, biri YPG, ikisi de YPJ savaşçısı olmak üzere 9 kişinin de hayatını kaybettiğini duyurdu.

“Biliyoruz ki küresel güçlerin, özel olarak askerleri Afrin’de konuşlu olan Rusya’nın izni olmadan, Türkiye’nin Afrin hava sahasını kullanarak sivillere saldırması mümkün olamaz” denilen açıklamada, Rusya’nın da Türkiye kadar sorumlu tutulduğu belirtildi.

YPG Afrin Kantonu Komutanlığı’nın açıklaması şöyle:

İşgalci Türk ordusu bugün saat 16.00’da 72 uçakla başta sivil alanlar olmak üzere YPG-YPJ savaşçılarına ait yerlerinde içinde bulunduğu 100 noktaya saldırı gerçekleştirdi. 72 uçağın dahil olduğu hava saldırısında çoğunluğu sivil yerleşim yeri olan Afrin’in ilçe ve köyleri hedef alındı. Aynı zamanda Afrin şehir merkezi, Rubar göçmen kampı ile sivil kurumlar da uçaklar tarafından saldırıya uğramıştır.

Halen devam eden saldırılarda 6 sivil şehit düşerken, 13 sivil de yaralandı. Yaralı sivillerden üçünün durumu ağırdır. Aynı zamanda bir YPG savaşçısı ile iki YPJ savaşçısı da şehit düşmüştür. Uçak saldırıyla eşzamanlı olarak Türk ordusu ve çeteleri Bülbüle ilçesinin Kurdo ve Baliya köylerinden sınırı geçmeye çalışmıştır. Bu işgal girişimine cevap veren YPG-YPJ savaşçıları saldırıyı geri püskürtmüştür.

İşgalci Türk ordusu ile kendisine bağlı çetelerin sınırı geçerek işgal girişimleri YPG-YPJ savaşçıları tarafından sert karşılık bulmuş ve geri püskürtülmüştür. İşgalci Türk ordusu sivilleri korkutarak alandan çıkmaya zorlamaktadır. Bu şekilde de Afrin’i işgal etmeyi hedeflemektedirler. İşgalci Türk ordusunun Türk ordusunun direkt sivilleri hedef alan saldırıları bir kez daha işgalci yüzlerini açığa çıkarmıştır. Türk ordusu sivilleri hedef alarak, alanı boşaltmaya ve Afrin Kantonu’nu işgal etmeye çalışmaktadır.

Biliyoruz ki küresel güçlerin, özel olarak askerleri Afrin’de konuşlu olan Rusya’nın izni olmadan, Türkiye’nin Afrin hava sahasını kullanarak sivillere saldırması mümkün olamaz. Bu nedenle Rusya’yı da Türkiye kadar sorumlu tutuyor ve Türkiye’nin bölgedeki sivillerin katledilmesindeki suç ortağı olduğunun altını çiziyoruz.

Biz yurtsever Afrin halkını savunan Halk Savunma Birlikleri Komutanlığı olarak, Afrin halkı ve Kuzey Suriye halklarına diyor ki; Türk devletinin saldırı ve oyunları bizi yenemez! Şu ana kadar herkesin gördüğü gibi Afrin halkı yerini bırakmıyor, direniyor ve direnecektir. Bütün hazırlıklarımızı uzun süre Afrin’i savunma üzerine kurmuş durumdayız ve halkımızla direnişimizi sonuna kadar sürdüreceğimizi bir kez daha yeniliyoruz. Halk Savunma Birlikleri ve Kadın Savunma Birlikleri olarak her şart altında savunma mevzilerimizde faşist Türk saldırılarına karşı vatanımızı savunuyor olacağız. Burada yurtsever halkımızı ve ilerici insanlığa seferberlik ruhuyla yönünüzü Afrin direniş mevzilerine versinler diyoruz.

Author: Merkez