Cenevre Kürt İnsan Hakları Merkezi yetkilileri, BM Suriye Masası Temsilcisi Matthias Benkhe’ye, Afrin operasyonu sonucu yaşanan sivil ölümleri hakkında hazırladıkları bir dosyayı sundu.Cenevre Kürt İnsan Hakları Merkezi yetkilileri, BM Suriye Masası Temsilcisi Matthias Benkhe ile görüştü. Cenevre’deki Birleşmiş Milletlerin (BM) binasında yapılan görüşmede, Kürt İnsan Hakları Merkezi yetkilileri Afrin’de yol açılan sivil ölümlere ilişkin Benkhe’ye bir dosya sundu.

Türkiye’nin askeri operasyonları derhal sonlandırması ve yaşanan ölümlere ilişkin harekete geçilmesini isteyen Kürt Merkezi temsilcileri şu ana kadar saldırılarda çoğunluğu çocuk olmak üzere çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğine dikkat çekti.

Matthias Benke de konuyla yakından ilgilendiklerini ve söz konusu belgeleri gerekli birimlere göndereceklerini söyledi. Yaşananların kendilerini kaygılandırdığını ifade eden Benkhe, BM Güvenlik Konseyi’nin de konuyla ilgili yapacağı toplantıyı hatırlattı.

İSVİÇRE’DE AFRİN EYLEMLERİ

Öte yandan bugün Cenevre’deki BM binası önünde Kürtler ve dostları Afrin operasyonuna dair protesto eylemi düzenledi. Efrin’e yönelik saldırıların derhal son bulması çağrısının yapıldığı eylemde, yaşanan ölümler ile ilgili BM’nin derhal harekete geçmesi çağrısında bulunuldu.

Yine İsviçre’nin başkenti Bern’de de bir araya gelen çok sayıda sivil toplum kuruluşu Afrin’e yönelik saldırıların son bulmasını istedi. Ülkenin Zürih, Basel, Solothurn, Lozan gibi çok sayıda kentinde de benzer eylemler yapılarak, İsviçre Hükümeti’nden konuyla ilgili girişimlerde bulunması istendi.

Cenevre Belediye Başkanı Remy Pagani’nin de yarın Afrin ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyeceği öğrenildi. (MA)

Author: Merkez