Efrin’e yönelik işgal harekatının faturasının yine yoksul halkan çıkartılacağını söyleyen Ekonomist Sezai Temelli, ‘Gerekçesi olmayan bir savaşın maliyeti, emekçilere ve Türkiye halklarına kesiliyor’ dedi

HDP Eşbaşkan Yardımcısı ve ekonomist Sezai Temelli, Efrin’e yönelik işgalin Türkiye ekonomisine etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ekonomisinin mevcut hali ile savaşı kaldıracak güçte olmadığını vurgulayan Temelli, “Savaş devam ettikçe Türkiye halklarının sofralarındaki ekmek her gün dilim dilim azalacaktır” diye konuştu.

‘Bu savaş bir tarafı ile Kürtlerin payına düşüyor’

Türkiye’nin Efrin’e karşı başlattığı savaşın haklı olabilecek hiçbir gerekçesinin olmadığına dikkat çeken Temelli, iktidarın içinde bulunduğu çıkmazı, söz konusu savaş ile aşmak amacında olduğunu ifade etti. Temelli, “Tamamen iktidarın oluşturmuş olduğu milli mutabakat denen yeni siyasi yol haritasını kabul ettirmeye yönelik sürdürmüş olduğu bir politikanın yansımalarını izliyoruz. Bu savaş bir tarafı ile Kürtlerin payına düşüyor, diğer tarafı ile emekçilerin payına düşüyor. Gerekçesi olmayan bir savaşın maliyeti, emekçilere ve Türkiye halklarına kesiliyor” dedi.

‘Savaşın bir tarafı da iktisadi şiddettir’

“Aklımızla alay edilircesine bir işgal ile karşı karşıyayız” diyen Temelli, Türkiye halkları ve emekçilerin bu savaşa karşı tutum sergilemeleri gerektiğini vurguladı. Savaşın olası sonuçlarına dair ise, “Savaşın bir tarafı da iktisadi şiddettir. İktisadi olarak ortaya çıkan daha fazla sömürü, daha fazla yoksulluktur. Çünkü savaş dediğiniz şey, büyük bir toplumsal maliyettir” yorumunda bulundu.

‘İktidar Türkiye halklarına savaş açmıştır’

Temelli, Türkiye’nin verili ekonomik göstergelerine bakıldığında hiçbir şeyin tıkır tıkır işlemediğini belirtti. Savaşın cephede sürdüğü kadar cephe gerisinde de sürdüğü uyarısında bulunan Temelli, cephe gerisi denilen şeyin ise aslında tüm ülke olduğunu ifade etti. Temelli, şu uyarılarda bulundu: “Şimdi savaşa harcanan kaynakların sonucu olarak, emekçilerden daha fazla vergiler alınacaktır. Enflasyon yükselecektir. Enflasyonun yükselmesi demek, paranın gücünü yitirmesi demektir. Çarşıya, bakkala, markete gittiğinizde, artık bir önceki alışverişinizde aldığınızı alamamak demektir. Bu enflasyon ile de sınırlı kalmayacak. Beraberinde birçok iş yerinin hızla kapanmasına sebep olacak. Çünkü insanlar alamıyorlarsa, diğer tarafında satamadığı gerçeği ortaya çıkacak. Satamadığınız zamanda dönüp iş yerinizi kapatırsınız. Faşizm ekonomisi böyledir. Faşizm ekonomisinin çıkmaz sokağı budur. Eninde sonunda tüm kaynakları siz savaş sanayine aktarır ve diğer tüm alanları kurutur. Dolayısıyla Türkiye ekonomisinin hızla çöküşe gideceğini göreceğiz. Aslında iktidar Türkiye halklarına savaş açmıştır.”

MA / Selman Güzelyüz

Author: Merkez