TGS, Efrin operasyonuna tepki gösterdikleri için gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılmasını isteyerek, “Gazeteci, başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Efrin operasyonunu sosyal medya üzerinden eleştirdikleri için gözaltına alınan gazetecilere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Gazeteciler Sibel Hürtaş, Hayri Demir, İshak Karakaş, Nurcan Baysal ve hakkında yakalama kararı bulunan Seda Taşkın’ın gözaltına alınmasını kabul etmediklerini belirten TGS, gazetecilerin derhal serbest bırakılmalarını istedi. TGS açıklamasında basının yönetenlere değil, yönetilenlere hizmet etmek için var olduğunu ve medyanın görevinin hükümet politikalarının halkın çıkarı doğrultusunda olup olmadığını denetlemek olduğuna değindi.
‘SUSTURMAK TOTALİTER YÖNETİMLERİN TAKTİĞİDİR’ 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “‘Millî mutabakat’ cenderesiyle farklı görüşleri susturmaya çalışmak totaliter yönetimlerin taktiğidir. Gazeteci, başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur. Bu ifade ‘Türkiye Gazetecilik Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde gazetecinin temel sorumluluğu olarak belirtilir. Bir siyasi kliğin çıkarının tüm ülkenin çıkarı gibi yansıtıldığı zamanlarda güç odağından âzâde, etik gazetecilik yapmak zordur, tehlikelidir ama elzemdir, hayatidir. Böyle bir gazetecilik ülkeleri, toplumları korur, geliştirir, bazen uçurumun kenarından döndürür. Kolluk gücüyle suskunluk sarmalı yaratmaya çalışanlar, Türkiye’nin tek sese, tek renge, tek partiye sığmayacak zenginlikte ve çeşitlilikte bir ülke olduğunu er ya da geç görecektir.”    (MA)

Author: Merkez