Erdoğan-Trump görüşmesine yönelik taraflardan gelen farklı açıklamalar tartışma yarattı. Trump’ın OHAL şikayeti ve ‘Efrin’e yönelik askeri eylemleri sınırlandırın’ sözleri Türkiye’yi rahatsız etti

Türkiye’nin Efrin’i işgal saldırılarıyla ilgili ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı telefon görüşmesi yine ‘hayır öyle değil böyle dedi’ tartışmasına yol açtı. Her telefon görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama yenilenmek zorunda kalıyor. Yine öyle oldu. Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan gelen açıklamanın ardından Cumhurbaşkanlığı bir açıklama daha yaparak, ABD açıklamasına itiraz etti. ABD’liler ise Türk hükumeti sözcülerinin görüşmeyi çarpıtarak kamuoyuna sunduklarını düşünüyor.

‘Gerilim azalt, askeri eylemleri sınırla’

Beyaz Saray’ın yazılı açıklamasına göre, Trump görüşmede, “Afrin’de artan şiddetin Suriye’deki ortak hedeflere zarar verme riski doğurduğu konusunda endişelerini” paylaştı.Trump “Türkiye’yi, gerilimi azaltma, askeri eylemlerini sınırlama, sivil kayıplar ve yerlerinden olanlarla mültecilerin sayısının artmasını önlemeye çağırdı.” Trump “Türkiye’ye ayrıca, ihtiyatlı olması, Türk ve Amerikan güçleri arasında çatışma riskine yol açabilecek her türlü eylemden kaçınması çağrısında bulundu.” Trump, “her iki ülkenin de tüm tarafları IŞİD’in kalıcı biçimde yenilgiye uğratılması yönündeki ortak hedefe odaklamaları gerektiği” mesajını da yineledi.

‘Türkiye’nin yıkıcı ve yanlış söylemleri…’

Açıklamada, “Başkan Trump Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ele almak için iki ülkeyi daha yakın işbirliğine davet etti. Liderler, Türkiye dahil olmak üzere komşularına hiçbir tehdit oluşturmayan birleşik bir Suriye’ye istikrar kazandırılması ihtiyacını konuştu” ifadesi kullanıldı. Beyaz Saray’ın açıklamasına göre ayrıca, “Trump Türkiye’den gelen “yıkıcı ve yanlış” söylemler ve OHAL altında tutuklulukları devam eden ABD vatandaşları ve yerel çalışanlar hakkındaki kaygılarını dile getirdi.”

OHAL ve Efrin’i gizleme telaşı…

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Erdoğan’ın ‘YPG’ye verilen silahları öne çıkardığı’ bildirilmişti. Trump’ın ‘askeri eylemleri sınırlandırın’ sözünden bahsedilmemişti. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamanın ardından, resmi bir düzeltmede bulunamayan Cumhurbaşkanlığı, medyaya ‘Cumhurbaşkanlığı kaynakları’ diye haber servis ederek, Trump’ın, Efrin’e yönelik askeri hareketlilik ve OHAL’le ilgili herhangi bir söylemde bulunmadığını iddia etti. “Cumhurbaşkanlığı’nın resmi bir açıklama değil de ‘kaynaklar’ diye el altından ‘düzeltmeye’ kalkışması, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamanın doğruluğunu kanıtlıyor” yorumlarına yol açtı.           (demokrasi47)

HABER MERKEZİ

Author: Merkez