ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Trump-Erdoğan görüşmesinin ardından başlayan ‘açıklama krizi’yle ilgili, ‘Açıklamanın arkasındayız. Başkan Trump, Erdoğan’a karşı açık ve sert oldu’ dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert basın mensuplarına verdiği kamerasız brifingde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamanın, ‘Suriye’ye ilişkin kaygıları net bir şekilde ortaya koyduğunu’ söyledi.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından ‘görüşmenin tam içeriğini yansıtmadığı’ savunulan Beyaz Saray açıklamasını, ‘çok belirgin, detaylı ve sağlam’ olarak nitelendiren Nauert, “Beyaz Saray açıklaması, hem Başkan Trump’ın hem de Dışişleri Bakanı Tillerson’ın kuzeybatı Suriye’deki Afrin bölgesine dair olağanüstü kaygılarını dile getirdi” dedi.

Nauert, “Bakan Tillerson yakın zamanda Türk Dışişleri Bakanı ile hem telefonda hem yüz yüze görüşmeler yaptı ve bu görüşmelerde bölgedeki tansiyonun düşürülmesini istediğimizi açıkça dile getirdi” diye ekledi.

‘GÜVENLİ BÖLGE KONUSUNDA RESMİ BİR ÖNERİ YAPILMADI’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından gündeme getirilen ‘güvenli bölge’ önerisiyle ilgili de konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Türklerle pek çok opsiyon tartışılıyor ancak resmi bir öneri yapılmadı” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE GÖZÜNÜ IŞİD’DEN AYIRDI PKK’NİN PEŞİNE DÜŞTÜ’

Nauert, “Türkiye’nin PKK konusundaki meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz ve bunu saygıyla karşılıyoruz. Ama bir noktaya açıklık getirmek isterim; bizim ABD olarak Afrin’de bir askeri varlığımız yok. O bölgede yaşananların parçası değiliz. Biz Suriye’nin doğusunda IŞİD’le savaşmak için Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte çalışıyoruz. Bunu yapmaya devam ediyoruz. Türkleri ve herkesi diğer gruplara değil IŞİD ile savaşmaya odaklanmaya teşvik ediyoruz. Türkiye gözünü DEAŞ’tan ayırdı, PKK’nin peşine düştü” diye konuştu.

‘MENBİÇ’TE TANSİYONUN YÜKSELMESİNİ İSTEMİYORUZ’

Türkiye’nin Menbiç’e askeri harekat düzenleme ihtimali de sorulan Nauert, “Türklere karşı bu konuda çok açık olduk. Hem Türkiye’deki hükümet yetkilileriyle açık olduk, hem Bakan Tillerson özel görüşmelerinde çok açık oldu, hem de Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde Menbiç’i kapsayacak şekilde tansiyonun yükseldiğini görmek istemediğimiz konusunda çok açık oldu” ifadelerini kullandı.

Kamerasız brifingin ardından Nauert bir de kameralı basın toplantısı düzenyen Nauert’e Trump-Erdoğan görüşmesine ilişkin Beyaz Saray açıklaması yine soruldu. Beyaz Saray’in açıklamasını satır satır okuyan Nauert, “Biz Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray olarak açıklamanın arkasındayız. Başkan Trump Erdoğan’a karşı açık ve sert oldu” dedi.

PENTAGON: AFRİN HAREKATI YARARLI DEĞİL

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada ise Afrin harekatının ‘yararlı olmadığı’ belirtildi.

Associated Press’te yer alan habere göre, Pentagon brifinginde konuşan ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie,  ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri’nin Fırat Vadisi’nde IŞİD’le mücadeleden ayrılarak Afrin’e gittiği yönünde bir tespiti olmadığını söyledi. McKenzie, “ABD durumu dikkatle takip ediyor ve bunu önlemeye çalışacak” ifadelerini kullandı.

ABD’li komutanların, sınır yakınlarında ‘bir çeşit güvenli bölge kurulması’ için görüşmelere devam ettiğini kaydeden McKenzie, bunun ‘şu anda basitçe etrafta dolanan bir fikir’ olduğunu ve konu hakkında bir karar alınmadığını söyledi. (MA)    HABER MERKEZİ

Author: Merkez