Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların ve dostlarının Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırılarına tepkisi dinmiyor. Birçok merkezde bir araya gelen binler, Türk devletinin Efrin’e yönelik saldırılarını protesto etti.

Paris’te 25 bin kişi düzenlenen yürüyüşe katılırken, Avusturya’nın başkenti Viyana ile Tirol, Kanada’nın Montreal kentlerinde Kürtler ve dostları sokağa aktı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te 25 bin kişi “Her yer Efrîn, her yer direniş” sloganları ile Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarını protesto etti.

Fransa Demokratik Kürt konseyi (CDK-F)’in organize ettiği protesto eylemi Fransa Efrîn’i sahiplenme platformu öncülüğünde yapıldı. Öğle saatlerinde Kürdistanlılar, Türkiyeli sosyalist, demokrat ve devrimci çevrenin yanı sıra Fransız Siyasi parti, Sendika temsilcileri Republique Meydanına gelmeye başladı.

Paris TEV-ÇAND meclisi sanatçılarının seslendirdiği direniş marşları eşliğinde binler “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Yaşasın Efrîn direnişi” sloganları attı.

Saat 15.00’de Republiqe Meydanı’ndan Bastille Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitle YPG- YPJ flamaları, Türk devleti tarafından Efrîn’e yönelik saldırılarda yarattığı yıkım ve sivil katılımlarını yansıtan dövizlerin yanı sıra ile Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıdı, “Katil Erdoğan destekçisi Avrupa” sloganları attı.

Bastille Meydanı’nda ise bir miting yapıldı. Mitingde YPJ komutanı telefonla katılarak kısa bir konuşma yaptı. YPJ komutanı, “Türk devletinin saldırılarının ilk gününden beri dünyanın her tarafında ayakta olan direnen halkımızı ve dostlarımızı selamlıyorum. Düşman tüm tekniği ile saldırmasına rağmen kazanamayacaktır. Bizler halklarımızla direne direne kazanacağız” mesajı verdi.

Mitingde Fransa Komünist Parti, Sol Cephe, Sosyalist Parti, MRAP ve birçok kurum ve sendika temsilcisi Efrîn ile dayanışma mesajları vererek, Fransa’nın ve Avrupa Birliğini Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarına sessiz kalınmaması çağrısında bulunuldu.

TİROL

Avusturya’nın Tirol kentinde de Kürtler ve dostları eylemdeydi.

Yürüyüş öncesi düzenlenen mitingde yapılan konuşmalarda Efrîn direnişinin zaferle sonuçlanacağı, AKP, MHP faşizminin yenileceği belirtildi. Pankart, döviz ve flamaların taşındığı eylemde bildiri dağıtıldı ve sık sık; “Biji berxwedana Efrîne”, “Biji Serok Apo”, “Katil Erdogan”, “Terörist Türkiye” ve “Her yer Efrîn her yer direniş” sloganları atıldı.

MONTREAL

Kanada’nın Quebec eyaletinin Montreal kentinde Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırılarını protesto etti.

Atwater meydanında toplanan kitle, Place des Arts’a kadar yürüdü. Saat 11.00’da başlayan yürüyüşe yaklaşık 300 kişi katıldı.

Kitle, federal hükümete ulaştırılmasını talep ettiği mesajı eyalet hükümetine iletti.

Bildirilerin dağıtıldığı eylemde sloganlar da atıldı.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da Türk devletinin saldırıları yürüyüş ve mitingle protesto edildi.

Viyana Demokratik Kürt Toplum merkezi öncülüğünde yapılan yürüyüş ve mitinge Kürdistan’ın dört parçasından siyasi partiler, Türkiyeli sol ve sosyalist partiler ve Avusturyalı sol sosyalist gençlik örgütleri ve sivil toplum örgütleri katılım sağladı.

Saat 13.00’ten itibaren şehrin Opera Meydanı’nda toplanmaya başlayan kitle, saygı duruşu ardından yürüyüşe geçti. Toplanma esnasında faşistlerin provokasyon girişimi de boşa çıkarıldı.

Yürüyüş esnasında “Türk ordusu Kürdistan’dan defol”, “Save Efrîn”, “Erdoğan dünyadaki en büyük teröristtir” pankartlarının yanı sıra hazırlanan döviz ve bayraklar taşındı.

“Katil Erdoğan”, “Terörist Erdoğan”, “Biji berxwedana Efrîne”, “Biji berxwedana YPG”, “Yaşasın uluslararası dayanışma”, “Efrîn TC’ye mezar olacak”, “Her yer Efrîn her yer direniş” sloganları eşliğinde kitle, Türkiye Büyükelçiliği önüne geldi. Burada ise öfkesini gizlemeyen kitle hep bir ağızdan “Terörist Erdoğan”, “Terörist Türkiye” sloganları attı.

Türk Büyükelçiliği önünde ise bir miting düzenlendi. Mitingde yapılan konuşmalarda Efrîn’e saldırılar olduğu sürece Avrupa’daki Kürtler ve dostlarının da alanlarda olacağı belirtildi. Türk devletinin saldırıları ile her gün sivilleri hedef aldığına da dikkat çekildi.

 

 

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, kalabalık ve açık hava

Bugün onlarca merkezde bir araya gelen Kürtler, “Her yer Efrîn, her yer direniş” sloganı ile meydanlardaydı. BORDEAUX Fransa’nın Bordeaux kentinde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, …     (ANF)

Author: Merkez