TTB’nin Erdoğan tarafından hedef gösterilmesine tepkiler artarak devam ediyor. TTB İnsan Hakları Üyesi Korur Fincancı, ‘Barıştan ve yaşamdan yana olmayı sürdüreceğiz’ dedi

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) Efrîn’e yönelik saldırısına ilişkin “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” açıklamasına yönelik AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “Terörist seviciler” ifadesinin kullanarak hedef göstermesi birçok kesim tarafından tepkiyle karşılandı. Sosyal medyada da “#TTBYanındayım” tagıyla TTB’ye destek mesajları paylaşılırken, bir tepki de aynı zamanda TTB’nin İnsan Hakları Kolu Üyesi olan, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’dan geldi. Meslek örgütlerinin şimdiye kadar savaş karşıtı, insan haklarından yana, insanlık için mücadele eden örgütler olduğunu vurgulayan Korur Fincancı, “TTB hekimlerin örgütüdür, hekimlerin yaşamdan yana şiddet karşıtı tutum alması kaçınılmaz bir durum” dedi.

Bu ilk değil

İktidarların Tabipler Birliği’nden her zaman rahatsızlık duyduğuna dikkat çeken Korur Fincancı, “İktidarların çok uzun zamandır da TTB’yi ele geçirme planları var; değişik ittifaklarla dönem dönem seçimlerde bize karşı karalama kampanyaları ve tamamen algı yönetimi yaparak yalan söyleyerek hakkımızda bir takım açıklamalarda bulunurlardı. Bunu da bir fırsat olarak gördüler. Türkiye’de genel olarak savaş karşıtlığına ilişkin bu dönemde çok daha fazla tepki olduğunu varsayıp onun üzerinden bir saldırı başlattılar” şeklinde konuştu. Irak savaşı ve Suriye’ye yönelik saldırılarda da tepkilerini ortaya koyduklarını ifade eden Korur Fincancı, “Biz her zaman savaşın karşısında durmayı biliyoruz. Bu ilk değil, daha öncede insandan, yaşamdan yana olduk, olmayada da devam edeceğiz” diye belirtti.

Duruşumuz değişmeyecek

Barış isteyenlere yönelik saldırıların bir gün son bulacağını vurgulayan Korur Fincancı, “Tarih hala bugün Hitler’i nefretle, öfkeyle anıyor. Biz biliyoruz ki insandan yana tutum alanlar eninde sonunda kazanacaklar. İnsana yakışanın barış içinde bir arada yaşayabilmek ve barış içinde bir arada olmayı sürdürebilmek. Dolayısıyla insanlar barış istemeye elbette devam edecekler. Çünkü bu insanlık için istenmesi gereken tek durumdur. Bunun için tabi ki uğraş vermek gerekir” dedi. Barışı dillendirenlerin bastırılmaya ve cezalandırılmaya çalışıldığını vurgulayan Korur Fincancı şöyle devam etti: “Barış istediğiniz zaman özellikle savaştan beslenenlerin karşısında olacağınızı bilmelisiniz. Kolay bir süreç olacağını kimse söyleyemez, çünkü savaştan beslenenlerin kaybedeceği çok şey var. Ama biz de biliyoruz ki barış olduğunda insan, insanlık kazanacak o nedenle barıştan yana tutum almayı sürdüreceğiz.”

İSTANBUL/JİNNEWS

Author: Merkez