İsviçreli milletvekili ve siyasetçilerinde arasında bulunduğu bir grup, Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal girişimine karşı imza kampanyası başlattı.

İsviçre’nin Türk devletine karşı harekete geçmesininim amaçlandığı kampanyanın muhatabı ise İsviçre Konfederasyon Başkanı Alain Berset ve Federal Konsey üyeleri.

Türk devletinin uluslararası yasaları ihlal ederek, Efrîn’e yönelik başlattığı işgal girişimine dönük tepkiler gelmeye devam ediyor. İsviçreli milletvekilleri ve siyasetçiler arasında bulunduğu bir grup, İsviçre Federal Konseyi’nin Türk devletine karşı harekete geçmesi için internet üzerinden imza kampanyası başlattı. Toplanan imzalar İsviçre Federal Konseyi Başkanı Alain Berset ve Federal Konsey üyelerine sunulacak.

‘ACİLEN HAREKETE GECİN’

İmza kampanyası ile birlikte yapılan açıklama ile Türk devletinin Efrîn’e dönük işgal girişimine dikkat çekilerek, İsviçre Federal Konsey’in acilen Türk devletine karşı harekete geçmesi talep edildi. Türk devletinin 20 Ocak’tan itibaren Türk devletinin hem uçaklarla hem de karadan Efrîn’e yönelik saldırı gerçekleştirdiğinin hatırlatıldığı açıklamada, bombalamalar sonucu onlarca sivilin hayatını kaybettiği hatırlatıldı. Türk devletinin cihatçı örgütlerle birlikte Efrîn’e saldırdığına vurgu yapılan açıklamada, “Efrîn’i tamamen ele geçirmeye, Kobanê gibi yıkmaya çalışıyorlar. Efrîn’in Kobanê gibi yıkılmasına izin vermemeliyiz” denildi.

‘DAİŞ’E KARŞI SAVAŞAN KÜRTLER ERDOĞAN TARAFINDAN BOMBALANIYOR’

Türk devletinin bugün saldırdığı Kürtlerin, DAİŞ’e karşı mücadele eden ve DAİŞ’in Suriye’den temizlenmesinde en büyük güç konumunda olduğunu belirtildiği açıklamada, devamla şunlar ifade edildi: “Dünya tarafından DAİŞ’e karşı kazandığı zaferlerden kaynaklı alkışlanan ve selamlanan Kürtler, bugün Erdoğan tarafından bombalanıyor.”

‘CENEVRE SÖZLEŞMESİ İHLAL EDİLİYOR’

Efrîn’in stratejik öneminden bahsedilen açıklamada, Rojava’da Ortadoğu’ya örnek bir modelin Kürtler tarafından inşa edildiğinin altı çizildi. Türk devletinin Suriye’de Uluslararası Cenevre Sözleşmesini açıkça ihlal edildiğine dikkat çekilen açıklamada, Uluslararası güçlere ve İsviçre Federal Konseyi’ne yaşananlar karşısında gözlerini kapamama ve harekete geçme çağrısı yapıldı.

TALEPLER

Cenevre Sözleşmesi’nin imzalanmasına öncülük eden ve yer sahipliği yapan İsviçre’nin yaşananlar karşısında sessiz kalamayacağını vurgulandığı açıklamada, talepler şu şekilde sıralandı:

İsviçre Federal Konsey, Türkiye Büyükelçisini çağırarak Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal girişimine kınadığını bildirmelidir.

İsviçre Federal Konseyi, Ortadoğu ve Arap yarımadasına yönelik yapılan silah satışı noktasında moratoryum yapmaya çağırıyoruz.

Federal Konsey’i, uluslararası diğer güçleri de yanına alarak Rojava’da güvenlikli bir bölge oluşturmaya çağırıyoruz.

İsviçre halklarını Kürtlerle dayanışmaya, Türk devletini protesto etmek için eylemler düzenlemeye çağırıyoruz.

Uluslararası güçler tarafından Türk devletine karşı yalnız bırakılan Kürtler, bugün uluslararası sivil toplum kuruluşlarını ve halkların desteğine ihtiyacı var. Bunun için birlik olalım.

Kampanyaya buradan ulaşıp destek verebilirsiniz:

Bombardement des Kurdes : le Conseil fédéral doit réagir !

Author: Merkez