Independent’ın Ortadoğu Muhabiri Robert Fisk, Afrin’e girdi. Fisk’in aktardıkları ‘Sıfır sivil kayıp’ var diyen hükümet söylemiyle çelişiyor.

Türkiye’nin 10 gün önce askeri operasyon başlattığı Afrin’e giren deneyimli Ortadoğu Muhabiri Robert Fisk, Independent’taki izleniminde sivillerin hedef alındığını yazdı. Afrin Hastanesi’ne yazıyı kaleme aldığı ana kadar 34 sivilin cenazesinin getirildiğini aktaran Fisk, 49 sivilin ise tedavi gördüğünü belirtti. Fisk yazısında yaralı sivillerin hikayelerine yer verdi.

İngiltere merkezli haber sitesi The Independent’ın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk’in, operasyonun başlamasından bu yana Afrin’den bildiren ilk Batılı gazeteci olduğu vurgulandı ve izlenimlerin 3 gün süreceği belirtildi.

Fisk’in, Afrin’in Maabatlı köyünden aktardığı izlenimlerin bir kısmı şöyle:

“Küçük bir köy olan Maabatlı’da Taha Mustafa al-Khatr, eşi, iki kızı ve oğlu uyumadan önce ayakkabılarını evlerinin kapısının bıraktı. Ortadoğu’da pek çok aile de aynı şeyi yapar. Bu bir gelenektir ve evin temizliğinin işaretidir. Türk top mermisi onların evini vurduğunda, ucuz plastik terlikler elbette hâlâ oradaydı. Birkaç saat sonra evlerine vardığımda, aynı ayakkabıları buldum. Birkaçı merdivenlere düşmüştü, çoğu ise hâlâ yan yana sıralıydı…Kürt vilayeti Afrin’deki kurtarma görevlileri bile ayakkabılara dokunmadılar…Ancak elbette cesetler gitmişti…19 yaşındaki Safa mucizevi bir şekilde kurtuldu, sadece ellerinden yaralandı. Ancak elbette o artık bir yetim.

İşin garip yanı, Türkler sözüm ona Kürt YPG savaşçılarını hedef alıyor. Suriye’de Kürt bölgelerine yönelik askeri operasyonlarına, saldırılarına Zeytin Dalı Harekatı adını vermeleri ise zeytin bahçeleri ile çevrili Mabeta’da insanları sinirlendiriyor… Al-Khatr ailesi de Kürt değil Araptı. Kuzeydeki Tel Krah köyünden gelmişlerdi.

Maabatlı’da o kadar yenilerdi ki konuştuğum Kürt komşuları onların adlarını bile bilmiyordu. Ancak Afrin kentinden 10 mil (yaklaşık 16 kilometre) uzaktaki bu köyde nüfus karışık (Aleviler de yaşıyor). Bu nedenle perşembe gecesi köye gelmelerine de kimse şaşırmamıştı.

Afrin Hastanesi Müdürü Doktor Jawan Palot kinayeli bir dille ‘Afrin’de ne olduğunu ortaya çıkarmak istersen hastanemize gel’ dedi bana ve ekledi: ‘Ölenleri, üzerleri kanlı yaralıların halini görmelisin’.

Hastane koğuşundakilerden 50 yaşındaki Ahmad Kindy, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nda kara operasyonun gölgesinin düştüğü 21 Ocak gününün ilk saatlerinde ailesini köyden çıkarmış. Ancak akılsızca geri dönmüş. Arkasından şarapnelle vurulmuş. ‘Orada YPG savaşçısı yoktu’ diyor.

Sadece Afrin Hastanesi’ne 34 sivilin cesetlerinin getirildiği katliam ile ilgili olarak Türkiye’den yapılan açıklamada, 70’den fazla Türk jetinin 21 Ocak’ta Suriye’de Kürt YPG milislerini bombaladığı belirtildi. Anadolu Ajansı, sıradan bir şekilde saldırıların ilk gününde Türk uçaklarının 100’den fazla ‘hedefi’ bombaladıklarını, bunlardan birinin ‘havaalanı’ (esrarengiz bir şekilde adı açıklanmadı) olduğunu bildirdi. Operasyonlarda sözüm ona YPG ‘kışlaları, barınakları, mevzileri, silahları, araçları ve teçhizatı’ hedef alınmıştı.

Doktor Polat, 21 Ocak’tan 26 Ocak ortasına olan döneme ilişkin tüm hastane kayıtlarının çıktısını aldı, The Independent’a verdi. Polat’a göre, Türk hava saldırılarının ilk gününde sadece 4 YPG savaşçısının cesedi getirilmiş hastaneye. İkisi de yaralanmış. Sonrasındaki hafta için ise bu sayılar 7 ölü ve 9 yaralı şeklinde…

Ölenlerin listesi – 10 çocuk, 7 kadın ve 17 erkek – hastane yaralıların listesini tutmadığı için daha açık. Bunların arasında bebekler bulunuyor. 1 yaşındaki Wael el Hüseyin Jebberah köyünden bir mülteci, 21 Ocak’ta öldürüldü…”

Afrin operasyonunun başlatmasıyla birlikte sivil ölümleri gündeme gelmiş ancak hükümet yetkilileri ve TSK iddiaları reddetmişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Afrin’de sivillerin hedef alındığını öne sürmüştü. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ise operasyona ilişkin “Planlama ve icrasında sadece ama sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, bina, silah, araç ve gereç hedef alınacak. Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir” demişti. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: BBC Türkçe

Author: Merkez