TSK’nin işgal saldırılarını kınayan Federe Kürdistan Bölgesi Parlamentosu, ‘Ortak ulusal sorumlulukların yerine getirilmesi için Kürdistan Ulusal Kongresi’nin toplanmasını zorunlu görüyoruz’ diye kaydetti. Parlamento, Efrin direnişini de selamladı 

Federe Kürdistan Bölgesi Parlamentosu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Efrin’e yönelik işgal saldırısıyla ilgili toplandı. TSK’nin saldırılarının yanı sıra kentteki sivillerin durumunun görüşüldüğü toplantıda, Federe Kürdistan halkının saldırılara karşı tavrı ve alınması gereken önlemler sıralandı. Toplantının ardından açıklama yapıldı.

Uluslararası kurumlar işgale karşı tavır almalı

Efrin’e yönelik saldırıların kınandığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası topluma işgale karşı acil tavır geliştirme çağrısı yapıldı.

İşgali kınıyoruz, direnişi selamlıyoruz

Açıklamada, “Türkiye’yi uluslararası hukuk ve komşuluk haklarına saygı duymaya davet ediyoruz. İnsani yardım örgütlerinden de Efrin’deki sivil halk için yardım talebinde bulunuyoruz. Türkiye’nin Efrin’e yönelik saldırılarını kınıyoruz. Rojava direnişini haklı görüyor, mücadelelerinde başarılar diliyoruz” denildi.

‘Ulusal birlik sağlanmalı’

Açıklamada Efrin ve Rojava için de atılması gereken adımlar da şu şekilde sıralandı:

“* Rojava ve özellikle de Efrin’e ulaştırılacak insani yardım ve sağlık malzemeleri için Rojava ile Kürdistan Bölgesi arasındaki sınırlar açık tutulmalı.

* Rojavalı güç ve siyasi taraflar, karşı karşıya kalınan tehlikeleri göz önünde bulundurarak, çelişkilerini bir tarafa bırakmalı, diyalog ve birbirini kabul etme yolunu denemeli, ulusal birliği sağlama ve kazanımlarını korumaya dönük adımlar atmalı.

* Bu durumda, ortak ulusal sorumlulukların yerine getirilmesi için Kürdistan Ulusal Kongresi’nin toplanmasını zorunlu görüyoruz. Kürdistan halkının yüksek çıkarlarının tüm ideolojik, parti ve siyasi çıkarların üstünde tutulması gerekiyor.”

‘Çözüm, barışçıl diyalogta’

Açıklamanın sonunda ise, “Geçmiş deneyimler çelişkilerin şiddet yoluyla çözülemeyeceğini ispatlamıştır. Barışçıl diyalog tüm sorunların çözümü için anahtardır” ifadeleri kullanıldı.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA

Author: Merkez