ESP, SGDF ve Devrimci Parti üyelerine yönelik yapılan gözaltı operasyona karşı HDP İl Örgütü binasında yapılan açıklamada, “Korku iklimine teslim olmayacağız” denildi.Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Devrimci Parti’nin üye ve yöneticilerine yönelik İstanbul ve Ankara’da yapılan operasyon sonucu 7 ismin gözaltına alınması kurumlarca protesto edildi.

HDP İstanbul İl Örgütü binasında düzenlenen basın toplantısına sol, sosyalist parti ve oluşumlar da destek verdi. Toplantı salonuna ise, “Gözaltı ve tutuklama terörüne son, faşizmi yeneceğiz” pankartının asıldı.
Çelebi: Boyun eğmeyeceğiz

Toplantıda konuşan ESP Genel Başkanvekili Fadime Çelebi, partilerine yönelik saldırıların ilk olmadığını gibi tüm toplumsal dinamiklerin faşizan bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

“Türkiye’deki tüm toplumsal dinamikleri teslim almak, boyun eğdirmek istiyorlar. Bu toplumsal dinamikleri ezmeye dönük bir saldırıdır” diyen Çelebi, sokak ortasında insanların hukuksuzca gözaltına alındığını, evlerinin basıldığını, keyfi olarak GBT tacizine maruz kaldıklarını belirtti.

Çelebi, “AKP ve Saray iktidarı kendi çizdiği adalet, hak, hukuku çiğnemiş durumda. Adalete, özgürlüğe dair rejimin tahammülü olmadığını söylemek gerek. Buna dair tahammülsüzlüğe karşı ise zorbalık ve faşizan yöntemler devreye sokuluyor. Özellikle biz sosyalistler, devrimciler, aydınlar tüm bu saldırılara karşı boyun eğecek miyiz? Tabi ki boyun eğmeyeceğiz. Haklı ve gerçek anlamda özgürlük, adalet talebimizi hiçbir şekilde engelleyemeyecekler” diye konuştu.
“Cesareti bulaştırmalıyız”

Çelebi’nin ardından konuşan HDK İstanbul İl Eş Sözcüsü Latif Özdoğan, faşizmin saldırılarla devrimcileri teslim almak istendiğini ifade etti. Korku iklimi ile yaratılarak toplumun sindirilmeye çalışıldığını dile getiren Özdoğan, “Buna teslim olmayalım. Gecenin en karanlık olduğu zaman şafağın en yakın olduğu andır. Biz de şuan o andayız. Birliğimizi, direncimizi arttırmalı, cesaretimizi bulaştırmalıyız” diye konuştu.

Bugün faşizme karşı mücadele eden özgürlüğü, barışı, demokrasiyi arayan herkesin faşist diktatörlüğün hedefi haline geldiğini dile getiren SGDF Eş Başkanı Okan Danacı da, bu saldırılara rağmen faşizmi yeneceklerini söyledi.
“Hak ve özgürlükleri savunanlar olacak”

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Cengiz Çiçek ise, yaşananın bir ulus devlet krizi olduğunu vurguladı. Çiçek, sözlerini şöyle tamamladı:

Son dönemlerde AKP iktidarının kendisini sürdüremez politikaları bir yönüyle parti, bir yönüyle ulus devlet krizidir. Bundan sonraki gelişmeler de bizi hiç şaşırtmayacak ama biliyoruz ki tüm devrimci mücadele mirasımızı bize hükmetmek isteyenin yanında her zaman bunu kabul etmeyecekler. Toplumun tek tipleştirmeye çalışanların karşısına çoğulculuğu savunanlar, antidemokratikliği savunanlar karşısında demokrasiyi savunanlar, faşizme karşı hak ve özgürlükleri savunanlar her zaman olacak. Bu politikaları yürütenlere inat hala yan yana bireylerin mücadelesini yürütüyorsak halklarımızın onurlu geleceğine duyduğumuz bağlılıktan kaynaklıdır.

Türkiye Komünist Partisi ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi temsilcileri de ESP ve Devrimci Parti’nin yanında olduklarını belirtti.

Toplantıda 8 Şubat’ta görülecek olan Suruç Katliamı davasına katılım çağrısında da bulunuldu.

Author: Merkez