Şam yönetimi, Türkiye’nin Afrin harekâtını ‘işgal’ olarak niteledi. Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Suriye topraklarına izinsiz giren yabancı güçlerin işgali temsil ettiği’ belirtildi.

Suriye hükümeti, Türkiye’nin devam eden Afrin harekâtıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Afrin harekâtı ‘yasadışı saldırganlık’ diye nitelendi ve ‘gerekenin yapılacağı’ belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin kuzey Suriye’deki askeri operasyonu açık bir saldırganlıktır” denildi;  ‘Suriye topraklarına izinsiz giren yabancı güçlerin saldırganlık ve işgali temsil ettiği belirtilerek “Gereken yapılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

BM’YE İKİ MEKTUP

Suriye Dışişleri, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri ile BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı’na da birer mektup yazdı. Devlet ajansında verilen bilgiye göre mektupta, “Türkiye rejimi artık kimseyi ikna edemeyen yalanlarını yaymaya ve Suriye’deki askeri saldırganlığını meşrulaştırmaya çalışmaya devam ediyor” denildi.

Mektupta, Türkiye’nin BM Şartı’nda meşru müdafaa hakkını düzenleyen 51’inci maddeye atıf yaptığı belirtildi; “Bu durum, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun Suriye’de masum sivillere karşı işlediği korkunç suçları meşrulaştırmak için kullandığı yöneteme benziyor” denildi. (Dış Haberler)

Author: Merkez