Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Afrin Harekatı ile ilgili açıklamada “sivil ölümlerini takipteyiz, derin kaygı yaşıyoruz” dedi.

Türkiye’nin güvenlik kaygılarına değinen bakanlık, Afrin’de yaşanan sivil ölümlerini yakından takip ettiğini belirterek derin kaygılar yaşadıklarını duyurdu. Açıklamada ayrıca Turkiye’nin uluslararası insani yasaları göz önünde bulundurarak sivilleri koruması istendi. Bakanlık ayrıca ISID’in bitirilmesi ancak bölgedeki müttefiklerin ortak çalışma ve kararlı adım atmasıyla oluşabileceğini belirtti.

Kanada’da Afrin için günlerdir yapılan eylemlerin ardından Kanada Demokratik Kürt Federasyonu Eşbaşkanı Gürkan Ormangören ve federasyon üyeleri önceki gün Ottowa Federal Parlamentosu üyeleri ile bir araya gelmişti. Hükümeti oluşturan Liberal parti ve ana muhalefetteki Muhafazakar Parti milletvekillerinin katıldığı toplantıda federasyon üyeleri Kanada hükümetinin Afrin’de yaşanan çatışmalara sessiz kalmamasını ve Dışişleri Bakanlığı’nın bir an önce konuya ilişkin açıklama yapmasını istemişti.

AFRİN HAREKATI KANADA PARLAMENTOSU’NA GELECEK 
Afrin’de yaşanan sivil ölümlerine karşı Kanadalı milletvekilleri de pazartesi günü Mecliste bira raya gelecek. Yapılan görüşmelerin ardından meclis üyelerinin Turkiye’ye Afrin’de yaşanan sivil ölümlerini durdurması için çağrı yapması bekleniyor.     (artigercek)

Author: Merkez