Efrîn’e yönelik başlatılan işgal girişimi ve gündemdeki gelişmeler hakkında konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, ‘Ortadoğu’da ve bizim ülkemizde yeteri kadar kardeş kanı döküldü. Ben bu ülkede artık barış kardeşlik olsun diyorum. Savaş koşullarında harcanan paralar, emekçilerin cebinden çıkıyor’ dediDİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye’nin içerisinde olduğu baskı ortamı, OHAL ve savaş koşullarının Türkiye emekçileri üzerindeki etkilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

‘Ülke iktidara feda edilecek bir ülke değildir’

Türkiye’de resmi rakamlara göre, 7 milyon işsiz olduğunu belirten Beko, yaklaşık 500 bin atanamayan öğretmenin olduğu ülkede insanların iş bulamadığı ya da paralarını alamadığı için bedenlerini ateşe verir hale geldiğine işaret etti. Bugün iş cinayetlerinde Avrupa’da 1’inci, dünyada da 3’üncü durumda olduklarını dikkat çeken Beko, Türkiye’nin yine bugün Ortadoğu’daki 15 ülke ile olan ilişkilerinin ekonomik ve sosyal olarak bozuk olduğunu, 52 ülke ile ise adeta küs durumda olduğunu kaydetti. Beko, Türkiye’nin dün yaptığı ihracatı bugün yapamayacak halde olduğunu da ifade etti. “İşçiler bir yerde ürettiklerini ihraç edemez ise, orada bir istihdam daralması olur. Bu da işsizliği daha fazla beraberinde getirir” diyen Beko, OHAL’in ilan edildiği 20 Temmuz 2016’dan bu yana sadece İstanbul, İzmir Mersin, Amed ve Ankara gibi metropol kentlerde toplam 11 bin işletmenin kapatıldığı bilgisini paylaştı. Ülkeyi bu felaketin eşiğine “Tek Adam”ın attığı adımların getirdiğini söyleyen Beko, “Tek adamın yönettiği ülke, bu noktaya gelmişken, bizlerin artık dur demesi gerekiyor. Türkiye, iktidara feda edilmeye çalışılıyor ama bu ülke iktidara feda edilecek bir ülke değildir” dedi.

Bildiri düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında

Beko, Efrin operasyonuna karşı “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diyen Türk Tabipler Birliği (TTB) yöneticisi hekimlerin gözaltına alınmasını da değerlendirdi. Yayınlanan söz konusu metni kendisinin de okuduğunu söyleyen Beko, orada memleketin birliğini, beraberliğini savunan aynı zamanda Hipokrat yemini eden bu hekimlerin yaptıkları ve yapmak istedikleri şeyin, insanları yaşatmak olduğunun altını çizdi. Beko, bu nedenle de açıklamanın, düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi ve gözaltına alınan tüm hekimlerin serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

‘Savaşın yansıması emekçilere oluyor’

Efrin’e yönelik süren operasyonuna ilişkin de konuşan Beko, bu konuda şunları söyledi: ”Ortadoğu’da ve bizim ülkemizde yeteri kadar kardeş kanı döküldü. Ben bu ülkede artık barış kardeşlik olsun diyorum. Ülkemizin her zaman kinden daha fazla barışa ve kardeşliğe ihtiyacımızın olduğunu ifade etmek istiyorum. Bir de savaşın yansıması emekçilere oluyor. Savaş koşullarında harcanan paralar, emekçilerin cebinden çıkıyor.”

‘Yarın çok geç olabilir’

Türkiye’nin içte ve dışta içerisinde bulunduğu bu durumlardan kurtulmak için ise Beko, “Yarın çok geç olabilir. Taş çok sert. Bu taş yarın gelir kafamızı kanlar içinde bıraktıktan sonra geç kalmış olabiliriz. Dolayısıyla 2019 seçimlerinde tek adam tarafından yönetilmek istemiyorsak, mevcut siyasal iktidara karşı toplumsal muhalefet içerisinde birlikte olmaktan başka çaremizin olmadığını ifade etmek istiyorum” çağrısında bulundu.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA

Author: Merkez