گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Hollanda Türkiye büyükelçisini geri çekti

Hollanda Türkiye büyükelçisini geri çekti

1933

Hollanda, Türkiye’deki büyükelçisini resmi olarak geri çekti.  Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’deki büyükelçisini resmi olarak geri çektiğini açıkladı. Bakanlığın açıklamasında Türkiye’nin de Hollanda’ya yeni büyükelçi atamasınının kabul edilmeyeceği belirtildi.

Açıklamada, Türkiye ile konuyla ilgili görüşmelerin durdurulduğu belirtildi. Hollanda Dışişleri Bakanlığının resmî internet sitesinde yer alan açıklamada, “Hollanda ve Türkiye, yakın zamanda çeşitli seviyelerde görüşmeler gerçekleştirdi. Bu aşamada, bu görüşmeler ikili ilişkilerde normalleşme perspektifi sunmadı.

Bakan Zijlstra: Türkiye ile Hollanda arasında yapılan görüşmeler, ikili ilişkilerde yakınlaşma fırsatı sundu, fakat bunun gerçekleşmesi konusunda anlaşamadık. Bu sebeple, Hollanda hükümeti, 2017 Mart ayından beri Türkiye’ye girişine izin verilmeyen Hollanda’nın Ankara Büyükelçisini resmen geri çekme kararı aldı. Hollanda’nın Türkiye’de büyükelçisi olmadığı sürece, Hollanda da Türkiye’nin ülkede büyükelçi görevlendirmesi için izin vermeyecek. Bu mesaj, The Hague’daki Türk maslahatgüzara iletildi.  Bu durum Türkiye ile görüşmelere bir ara verilmesini getirdi” ifadeleri yer aldı.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ KRİZİN NEDENİ

Hollanda, Türkiye hükümet yetkililerinin 16 Nisan’daki anayasa referandumu öncesinde ülkede propaganda yapmasına izin verilmeyeceğini duyurarak, önceden planlanan bir dizi etkinliği iptal etmişti. Hollanda hükümeti ülkedeki Türk toplumunun bölünmemesi gerekçesiyle böyle bir karar aldığını savunurken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da ziyareti iptal edilmişti.

Anayasa referandumu öncesinde Hollanda’da yaşayan Türklerle bir araya gelmek için Mart ayında Rotterdam’a kentine giden ancak burada “istenmeyen kişi” ilan edilen

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Kaya ise bu süreçte karayoluyla Hollanda’ya girmeye çalışmış ancak bunu izin verilmeyince iki ülke arasında kriz patlak vermişti.   (.artigercek)

Author: Merkez