Alman gazetesi Türkiye ile ilgili değerlendirmesinde ‘Sağı solu belli olmayan Erdoğan döneminde müttefik Türkiye, NATO açısından tehlikeli bir saatli bombaya dönüştü’ diye yazdı.

Afrin harekatı,  ABD’nin yeni savunma doktrini ve Yunanistan ile Makedonya arasındaki isim anlaşmazlığı Alman gazetelerinde öne çıkan konular oldu. DW’nin haberine göre, Stuttgarter Zeitung Türkiye’nin askeri müdahalesini eleştirdiği yorumunda şu görüşlere yer veriyor:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi tehdit eden her unsuru silindir gibi ezmekte kararlı olduklarını söylüyor. Bu sözler ancak ölçüyü kaybetmiş bir siyasinin ağzından dökülebilir. Türkiye ile Fransa arasında pürüzler var, Almanya ile ilişkiler de gergin. Türk Dışişleri Bakanı Avrupalıları “ikiyüzlülükle” itham ediyor. Sözlü saldırıların başlıca amacı Türk kamuoyunu etkilemek olabilir. Ama Türkiye’yi Batı’ya bağlayan son köprülerin altını oyduğu da unutulmamalı. Türkiye bir zamanlar huzursuzluk bölgesi Ortadoğu’nun yanı başında, NATO’nun en önemli köprübaşıydı. Sağı solu belli olmayan Erdoğan’ın döneminde müttefik Türkiye NATO açısından tehlikeli bir saatli bombaya dönüştü.”

‘GERİLİMİ DÜŞÜREMİYORLAR’

Frankfurter Allgemeine gazetesi Suriye’nin kuzeyindeki çatışmaları konu aldığı yorumunda şu satırlara yer veriyor:

“Dört çatışmasızlık bölgesinden biri olan İdlib’de bir Rus savaş uçağının muhalifler tarafından düşürülmesi akla önce Esad rejimi ve müttefiki Rusya’nın İdlib’deki askeri ve sivil hedeflere yaptığı saldırıları getiriyor. Aynı zamanda cihatçıların çarpışma gücünü kaybetmediklerini de. İdlib’deki çarpışmalar, bazı muhalif grupları destekleyen Türkiye’nin Afrin’deki Kürtlere karşı taarruza geçmesi yüzünden de son zamanlarda oldukça şiddetlenmişti. Durum bu bölgeden daha fazla insanın kaçacağını gösteriyor. Esad, Putin ve Erdoğan’ın bölgedeki gerilimi düşürmeden anladıkları bu olsa gerek.”

‘ABD NÜKLEER DOKTİRİNİ AB İÇİN TEHLİKE’

ABD’nin savunma doktrininde nükleer silahlanmanın öne çıkmasını yorumlayan Märkische Oderzeitung Avrupa açısından tehlikeli bir döneme girildiğini savunuyor:

“ABD nükleer caydırıcılığına yeni bir tanımlama getiriyor. Bu tercih önce Avrupalıları endişelendirmeli. Çünkü yeni silahların kullanıldığı yer olsa olsa Avrupa olur. ABD muhtemel hasmının Rusya olduğunu açıkça dile getiriyor. Washington yönetimini eleştiren tehdit Rusya’nın 1990’lı yıllardan bu yana taktik nükleer silah sayısını ABD kadar azaltmamış olmasından ve Kremlin’in askeri doktrininde ‘ilk sınırlı nükleer darbe’ ilkesinden vazgeçmemesinden kaynaklanıyor. Böyle bir darbede belki binlerce insan ölür. NATO ya da ABD mukabelede bulunurken milyonlarca can alacak büyük atom bombalarını fırlatmak, ya da sesini çıkarmamak zorunda kalacaktır.”

Author: Merkez