Avrupa Parlamentosu’nda yapılan Afrin oturumunda söz alan parlamenterler harekatın son bulması için çağrı yaptı. AB Yüksek Temsilcisi Mogherini de ‘Afrin saldırısı’ ifadesini kullandı.

  Avrupa Parlamentosu’nda (AP), Türkiye’deki insan haklarının durumu ve Afrin’e yönelik harekatın ele alındığı bir oturum düzenlendi. Oturumun açılışını yapan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, her türlü askeri operasyonun Birleşmiş Milletler (BM) listesinde yer alan terör örgütlerine odaklanması gerektiğini belirterek, “Yeni cepheler açmak çözüm değil ve korkarım ki Türkiye’yi daha güvenli kılmayacak” dedi.

Tartışmaların başında söz alan Federica Mogherini, Türkiye’nin AB adaylığına değinirken, bu ülkeyle diyaloğun devam ettiğini söyledi. İnsan haklarındaki kötü durumun devam ettiğini ve bazı iyileşmelere rağmen ihlallerin arttığını vurgulayan Mogherini, gazetecilere ve muhaliflere yönelik tutuklamalar ile yargı bağımsızlığı ihlallerini örnek gösterdi.

‘BİNLERCE KİŞİ GÖÇ ETTİ’

Afrin harekatının binlerce kişinin göç etmesine yol açtığını belirten Mogherini, çatışmaların Suriye’nin iç dengelerine etkilerinin olacağını ve bunun siyasi çözümü geciktirebileceği uyarısında bulundu.

Harekat için “Afrin saldırısı” ifadesini kullanan Mogherini, iç ve dış dengeler ile olası siyasi müzakerelerin bundan etkilenmesinden endişelendiklerini dile getirdi. Mogherini, “Şiddetteki yeni tırmanış olası siyasi çözüm şansını uzaklaştırabilir” diye konuştu.

Suriye’ye yönelik tüm çabaların Birleşmiş Milletler gözetimindeki Cenevre müzakereleri bünyesinde olmasını isteyen Mogherini, Afrin’deki durumun Türkiye’yi daha güvenli yapmayacağını vurguladı. Mogherini, Türkiye’nin Kürtler yerine terör örgütlerine odaklanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Astana’daki anlaşmanın Kuzey Suriye’yi de kapsaması gerektiğini belirten Mogherini, Suriye’de kalıcı bir çözümün ancak ülkenin tüm bileşenlerini içermesi şartıyla başarılı olacağına dikkat çekti. Mogherini, uluslararası hukuka saygı gösterilmesi gereğine işaret etti.

‘YAPTIRIM UYGULANSIN’

Mogherini’nin konuşmasının ardından farklı gruplardan söz alan parlamenterin neredeyse tümü Afrin harekatına karşı çıktıklarını vurgularken, sivil ölümlerine karşı acilen harekete geçilmesini istedi. Kimi parlamenterler ise, Türkiye’ye yönelik son 4 yılda benzeri tartışmaların hep yapıldığını ve artık ekonomik yaptırımlar dahil icraatın gerekli olduğunun altını çizdi.

PİRİ’DEN MOGHERİNİ’YE SERT ELEŞTİRİ

Tartışmalarda söz alan Hollandalı parlamenter Kati Piri, tutuklu gazetecilerin isimlerini saydığı konuşmasında, Türkiye’de 15 Temmuz sonrasında binlerce kişinin cezaevine konulduğunu hatırlattı. Piri, hükümeti eleştiren tüm muhaliflerin teröre destek vermekle suçlandığını belirttiği konuşmasında, Afrin işgaline karşı çıkan 500’ün üzerinde kişinin gözaltına alınmasını örnek gösterdi. Piri, gazeteci-yazar Mehmet Altan’ın tahliyesine ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın yerel mahkemece uygulanmamasına dikkat çekti.

‘AVRUPA BASKI YAPMALI’

Piri, Federica Mogherini’ye yaptığı çağrıda acilen harekete geçilmesini isterken, Avrupa’nın savunduğu değerlere Türkiye’nin de saygı göstermesi için baskı yapması gerektiğini vurguladı.

İngiliz Muhafazakar Parti üyesi Charles Tannock da, Türkiye’nin kesinlikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’la AB’ye giremeyeceğini vurguladığı konuşmasında, IŞİD’e karşı mücadele eden Kürt savaşçıların “terörist” olarak gösterilmesine tepki gösterdi.

‘TÜRKİYE NE İSTEDİĞİNE KARAR VERMELİ’

Erdoğan’ın Türkiye’yi giderek daha fazla Avrupa değerlerinden uzaklaştırdığını söyleyen Alman liberal parlamenter Nadya Hirsch, ifade özgürlüğünün yok edildiğine dikkat çekti. Türkiye’nin AB’ye üyeliği için hükümetin istekli olması gerektiğini söyleyen Hirsch, buna yönelik hiçbir işaret olmadığını vurguladı. Hirsch, Türkiye ile müzakerelerin son bulması gerektiğini söylediği konuşmasında “Türkiye bir otokrasi mi yoksa değerler ülkesi mi olmak istiyor” diye sorulmasını istedi.

‘TÜRKİYE TAHAMMÜL SINIRLARINI ZORLUYOR’

Tartışmalarda söz alan Kıbrıslı parlamenter Takis Hadjigeorgiou ise, artık beklentilere girilmemesini istediği konuşmasında, Erdoğan’ın eleştirileri dikkate almadığını söyledi. Afrinn harekatına karşı çıkan Kıbrıs’taki Afrika gazetesine yönelik şiddet çağrısı sonrasında bu gazetenin saldırıya uğradığını hatırlatan Hadjigeorgiou, Türkiye’ye ilişkin pozisyonun gözden geçirilmesini istedi.

‘SİLAH SATIŞLARI DURDURULMALI’

Türkiye’de birçok kesimin haklarının sınırlandığını dile getiren İsveçli parlamenter Bodil Valero ise Türkiye’ye silah satışlarının durdurulmasını istedi. Türkiye’de “terörizmle mücadele” adı altında her an insanların tutuklanabildiğini söyleyen Valero, “Afrin’e yönelik saldırı izah edilemez. Bu saldırıların terörizmle mücadeleyle alakası yoktur” diye konuştu.

Valero, Türkiye’ye yönelik silah satışlarının durdurulmasının bir seçenek olabileceğini söyledi. Valero, “Erdoğan’a istediği herşeyi vermemeliyiz” diyerek tepki gösterdi.

‘DAHA NE KADAR FELAKET YAŞANMASI GEREKİYOR?’

İtalyan parlamenter Fabio Massimo Castaldo da Afrin’deki bombardımanlarda şimdiye kadar yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Erdoğan’ın Vatikan ziyaretinin ekonomik çıkarlarla açıklandığını söyleyen Castaldo, “Harekete geçilmesi için daha ne kadar felaket yaşanması gerekiyor?” diye sordu. Darbe sonrasında insan hakları ihlallerinin arttığına da değinen Castaldo, Türkiye’deki demokrasi yanlılarının desteklenmesi için çağrı yaptı.

‘AFRİN YALNIZ DEĞİLDİR’ PANKARTIYLA KONUŞTU

“Afrin yalnız değildir” yazılı pankartla konuşmasına başlayan Fransız parlamenter Marie-Christine Vergiat da, Afrin harekatına sert tepki gösterdi. Vergiat, AB’nin derhal harekete geçerek sivillerin yaşamını yitirdiği operasyona son verilmesini istedi.

‘NATO SİLAHLARIYLA SİVİLLER VURULUYOR’

Avusturyalı parlamenter Josef Weidenholzer, NATO silahlarıyla sivillerin katledilemeyeceğini söyledi. Çek Parlamenter Jaromir Stetina ise, NATO üyesi bir müttefiklerinin Afrin’e harekat başlatarak suç işlediğini söylediği konuşmasında, YPG için “biz bu güçleri terörist olarak görmüyoruz” diye konuştu. Stetina, “sadece Türkiye’yle statükoyu korumak için bu insanları yalnız bırakamayız” diye uyardı.

İtalyan parlamenter Pier Antonio Panzeri, Türkiye ile tüm anlaşmaların gözden geçirilmesini isterken, Almanya’dan Rebecca Harms, Afrin harekatının “bölgede bir ateş çemberine yol açabileceğini ve bunun Türkiye’yi de sarabileceği” uyarısında bulundu. (ANF)

Author: Merkez