HDP’nin büyük kongresine sayılı günler kalırken, milletvekili Meral Danış Beştaş, onbinlerle sel olup Ankara’ya akacaklarını belirterek, ‘HDP bir halk partisidir. Halk bitirilemez, susturulamaz’ dedi. HDP’li Kemal Bülbül ise, Türkiye’nin demokratikleşmesi için HDP’nin çözüm gücü olacağına dikkat çekti

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği eski Genel Başkanı HDP’li Kemal Bülbül ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP’nin haftasonu yapacağı kongreyi ve Efrin’e yönelik saldırıları değerlendirdi. Partilerinin olağanüstü koşullarda kongreye gittiğini belirten Bülbül, tekçi ve baskıcı ittifaka karşı çoğulcu anlayışını benimsediklerini vurgulayarak, “Bu gerici ittifaka karşı HDP’nin ortaya koyduğu halkların inançların, demokrasi güçlerinin ittifakı Türkiye halkları için, demokrasi ve barış için bir şanstır” dedi.

Türkiye’de topyekûn bir demokratikleşmeye ihtiyaç olduğunu ve HDP kongresinin buna cevap vermesi gerektiğinin altını çizen Bülbül, “HDP artık Türkiye ile sınırlı kalmayarak bölge düzeyinde bir siyaset yürütmesi gerekiyor. Kürt sorunu, emek, Alevi, kadın, eğitim, ekoloji gibi sorunların kendisini dayattığı bir süreçte bu kongre gerçekleşiyor. Bunun çözümünü karşılayacak bir mücadele ve iradenin ortaya çıkması lazım” dedi.
Related image’72 millete nazarla bakıyorlar’

Efrin’e yönelik saldırıları da değerlendiren Bülbül, “Adına ÖSO denilen koktely yapının Suriye’de Ortadoğu’da, Irak’ta Şam’da mazlum halkları kendilerine biat etmeyen Sünni kesimde dahil olmak üzere özellikle Alevileri, kadınları, Ermenileri, Hıristiyanları hedef aldığını hep birlikte gördük yaşadık” diye konuştu.

Efrin’deki Alevi varlığına da işaret eden Bülbül, şunları söyledi: “Efrin’de ocak talibi olan Aleviler var. Bunlar Üryan Hızır Ocağı talibidirler. Bizim gibi cem cemaat yürüten, bizim gibi müsahipleri, pirleri olan ocak talibi Alevilerdir bunlar. Aleviler yapısı gereği bu cani örgütlerin hedefi haline gelmiş durumdadırlar. Selefiliği, vehabiliği, halefiliği benimsemeyen, ortak eşit yaşamı benimseyen, 72 millete bir nazarla bakan bir yapı söz konusudur. Böyle bir yapı olunca adına ÖSO denilen ama içinde IŞİD’çi, El Nusra’cının bulunduğu bir yapının hedefi haline gelecektir. Bizim de Kürtlerle bu mazlum halk ile dayanışma içinde ortak mücadele yürütmemiz gerekiyor.”

‘HDP bitirilemez, susturulamaz’

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da, saldırıların boyutu ne olursa olsun HDP’nin ciddi bir kararlılık içinde yoluna devam ettiğinin altını çizerek, “HDP bir halk partisidir. Halk bitirilemez, susturulamaz” diye konuştu. HDP’nin 11 Şubat’ta onbinlerce kişinin katılımıyla “yeni bir döneme ve atılıma hazır olduklarını” ilan edeceklerini vurgulayan Beştaş, saldırılar karşısında güçlü bir mesaj vereceklerini ifade etti.
Beştaş, bütün parti yöneticilerinin yerellere dağılarak kongreye gelecek kitleye eşlik edeceklerini belirterek, “11 Şubat’a Ankara’ya bir insan seli akacak ve saldırılara cevap verecek” diye konuştu. Beştaş, HDP’nin kongresine 30 binden fazla insanın katılacağını söyledi.

Medya savaş gerçeğini gizliyor

Efrin halkının meşru müdafaa göstererek kendini savunduğunu vurgulayan Beştaş, uluslararası ajanslar tarafından sivil ölümlerine ilişkin haberler geçtiğini ancak bunu Türkiye’de görmenin mümkün olmadığını söyledi. Beştaş, şöyle devam etti: “Bu haberlere Türkiye’de rastlamak mümkün değil. Çünkü basına 15 maddelik bir andıç sunuldu ve haberler ona göre yapılıyor. Efrin’e yönelik gerçekler Türkiye’de dile getirilmiyor. Bizim dışımızdaki bütün partiler koro halinde ‘Türkiye kendini koruyor’ diyor. Türkiye neyi koruyor? Türkiye’nin altına imzası olan BM sözleşmeleri var. Bu sözleşmeye göre Türkiye’nin yaptığı saldırıdır, savaştır. Koruma olması için Türkiye’ye yönelik saldırı olması gerekiyor. Ama böyle bir saldırı söz konusu değil.”

Kürtler mücadelenin öznesidir

Daha önceden DAİŞ’in Türkiye sınırına komşu olduğunu ancak Türkiye’nin tek bir gün bile bunu kendine tehdit olarak görmediğini söyleyen Beştaş, Kürtlerin yönetimini kurduğu, eşit, ortak bir yaşam inşa ettiğinde Türkiye’nin saldırıyı gündeme getirdiğini dile getirdi.
Beştaş, “Türkiye’de gösterilenin aksine savaş karşıtlarının sayısı ve oranı kesinlikle destekleyenlerden fazladır. Bugün bir faşizm durumu var ama bu ülkede barışı savunmak onurdur. Savaşı savunmak suçtur” dedi. Uluslararası kamuoyu ve devletlerin sürekli endişe beyan eden tutumunu eleştiren Beştaş. “Bu durum 50 milyona yakın Kürt’ün sabrını taşırmak üzere. Kürtler yüzyıl sonra edilgen bir pozisyonda yeni bir dizaynın parçası olmak istemiyor. Biz bu işin öznesiyiz” diye ifade etti.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA

Author: Merkez