Celalettin Can gözaltına gece 03.48’de evi aranarak alındı. Emir yukarıdan olduğu gibi demokrasi ve özgürlük anlayış biçimi bir kişinin tekeline geçti dersek yanlış olmaz. O karar veriyor ve uygulamaya polisi ve savcısı, hâkimi geçiyor. TCK bu bağlamda rafa kaldırıldı.

Celalettin Can bir mücadele insanıdır. Halkların birliğini ve kardeşliğini savunandır. Düşüncesini her zaman her yerde açıktan söylemiştir.

Halkların arasında düşüncesini açıklarken, onların düşüncesini dinlemiştir. Mantıklı çözümler üretmiş, yeri geldiğinde bu düşünceler tartışılmıştır. Sade vatandaştır. Bizden birisidir.

“78’liler Girişimi Sözcüsü; 12 Eylül Darbesi’nde 20 yıl hapis yatıp, cezaevinden çıktıktan hemen sonra “12 Eylül Darbecileri’nin yargılanması” politik çalışmasının 1999’dan beri yürütülmesinde ve on yıllardır sürdürülen Kirli Savaşın son bulması; akan kardeşkanlarının durdurulması için Barış Süreci’nde etkin rol oynayan, 78’liler Girişimi yayın organı TÜKENMEZ DERGİSİ’nin genel yayın yönetmeni, gazeteci, yazar, insan hakları savunucusudur.”

15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında Erdoğan ve AKP bunu kendi lehlerine çevirerek, tek adamlığını sağlamlaştırmak için OHAL’i kendilerine kalkan yaptı. Ardından KHK’lerle kendilerine engel olacak olanları işlerine son verdirdiler. Bu kişiler ağırlıklı sendikalarda, siyasi partilerde yer alan kişilerdi. Daha doğrusu insanlara sınıf bilinci götüren kişilerdi.

Şimdide Suriye – Afrin’de kendi yerini sağlamlaştırmak için savaş ortamına ülkeyi sokmuştur. Nede olsa yakın ya da bir sene sonra seçim var. Seçimi garantilemenin yolu savaştan geçer mantığı yatmaktadır.

Baskı bu bağlamda muhalif kesimlerin üzerinde daha çok yoğunlaşmıştır. Çünkü istenileni almış değildir.

Gelelim Celalettin Can’a:

Çok yönlü ve etkin olduğu için ilk önce AKP kendince örgütlü yapılardan başlamıştır. Celalettin Can’da bunlardan bir tanesidir.

Celalettin Can yalnız değildir ve özgürlüğünü istiyoruz.

Düşünceye kelepçe vuramazsınız, esir aldığınızı sanırsınız oysa yanıldığınızın farkında değilsiniz. O kelepçe bir onurdur. İnsanlık tarihini yazmaya 2018Türkiye’sinde devam ediyor.

Hüseyin Habip Taşkın