Suriye güçleri QSD karargahına saldırdı., ABD uçakları misilleme olarak Esad rejimine bağlı güçleri vurdu.

Suriye’de ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri Şam rejimi yanlısı güçlerin Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) Deyr ez Zor’daki ana merkezine bir saldırı düzenlediğini açıkladı. Açıklamaya göre saldırı sırasında karargahta ABD askerlerinin de olduğu, saldırda ABD askerlerinden ölen ya da yaralanan olmazken bir QSD’linin yaralandığı bildirildi.

ABD UÇAKLARINDAN MİSİLLEME 
Reuters haber ajansına konuşan ABD’li bir yetkili, bu saldırıya misilleme olarak koalisyonun hava saldırısı düzenlediğini ve saldırıda Esad yönetimi yanlısı en az 100 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Aynı yetkili, “Rejim yanlısı güçlerin, QSD’nin IŞİD’den Eylül 2017’de özgürleştirdiği toprakları ele geçirmeye çalıştığını tahmin ediyoruz. Esad yanlısı güçlerin, IŞİD’in 2014-2017 yılları arasında ana gelir kaynağı olan petrol sahalarını ele geçirmeye çalışıyor olmalarının muhtemel olduğunu” dedi.

Aynı yetkili, uluslararası koalisyonun bölgede SDG güçlerinin varlığına ilişkin olarak olayın öncesinde Rusya’nın uyardığını da belirtti ve Rus yetkililerle iletişim halinde olduklarını belirtti.     ‘(artigercek)

Author: Merkez

TEILEN
Önceki İçerikFiliz Kerestecioğlu
Sonraki İçerikParamparça adalet