Sanatçı Ferhat Tunç, Ahmet Can Akyol’un sözlerini yazdığı ‘Söz Bitti’ adlı şiiri yeniden yorumladı . Ferhat Tunç ‘Söz Bitti’ adlı şiiri yeniden yorumlayarak klibe dönüştürdü. “Vicdanlara seslenmek istedim” diyen Tunç, savaş politikalarına ‘hayır’ demeye çağırdı.

Sanatçı Ferhat Tunç, Ahmet Can Akyol’un sözlerini yazdığı ‘Söz Bitti’ adlı şiiri yeniden yorumlayarak klibe dönüştürdü. Suriye’de yaşanan iç savaş görüntülerinden oluşturulan klibin yönetmenliğini Sercan Güntaş yaptı. Klip, savaşın nasıl bir yıkıma yol  açtığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Tunç, klibiyle ‘vicdanlara seslenmek’ istediğine dikkat çekerek, “Dünyadaki bütün savaşlar, ardından felaket ve yıkım bırakmış; insanlığın bütün değerlerini, kazanımlarını toprağa gömmüştür. Çocukların gülüşleri, annelerin yürekleri, duaları; babaların çaresizliği ve gençlerin bedenleri adeta uçurumdan aşağı fırlatılmıştır. En önemlisi de insanlığı ve yetim bırakmıştır” dedi.

‘SAVAŞ KAYBEDİYOR!’

“İnsanlığın dünya kurulduğundan beri büyük bir emekle inşa ettiği kazanımların, zenginliğin bu kadar kolayca heba edilmemesine dairdir çabamız” vurgusunu yapan Tunç, “O kazanımların mirasçısı olarak, daha güzel günler ve yarınlar için ‘savaşa hayır’ demenin vicdanı sorumluluğunu hissetmemek mümkün mü” sorusunu yöneltti.

Kaybolanın sadece bir insan, bir sokak, bir kent olmadığını belirten Tunç, “Kaybolan, bir rüya, bir yaşam, biriktirilen anılar, ilmek ilmek örülen bir kültürdür. İnsanlığın büyük değerleridir” diye ekledi.

‘TEHLİKEYİ DURDURMAK İÇİN AKLA VE VİCDANA İHTİYAÇ VAR’

Sanatçı Ferhat Tunç, ‘büyük felaket’ olarak tanımladığı savaşa karşı şu çağrıda bulundu:

“Korkularınızı tükürün, diyerek insanları korku ve yalan üzerinden yürütülen savaş politikalarına ‘hayır’ demeye çağırıyorum. Suriye’de asıl tehdidin IŞİD olduğu gerçeğini unutup Kürtlerin kazanımlarını, yaşam alanlarını hedefleyen bir savaş başlatmak, kabul edilemezdir. Bu tehlikeli gidişata ‘dur’ diyecek güçlü bir duyarlılığa, akla ve vicdana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.”

Author: Merkez