Halkların Demokratik Partisi HDP’nin yeni eş başkan adayları belirlendi..

Açıklama HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay’dan geldi. Kemalbay, Kongre Mutabakat Komisyonu’ndan çıkan iki eşbaşkan adaylarını açıkladı

Kemalbay, “Pervin Buldan ve Sezai Temelli kongremizde eş genel başkan adayları olarak oylanacaklar” dedi.

HDP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Kemalbay, özellikle kongre hazırlıkları ve kongre öncesi artan gözaltı ve tutuklamalara da değindi.

KONGRE ÖNCESİ TUTUKLAMALAR

Kemalbay şöyle konuştu: “Partimiz, 11 Şubat’ta 3. Büyük Kongresini gerçekleştirecek. Geçen hafta hem kadın hem de genel konferansımızı gerçekleştirdik. Önümüzdeki döneme yönelik politikaları ve hedefleri tartıştık.

Bu süreçte, 20 Ocak’ta başlayan Afrin işgal girişiminden bu yana zaten var olan baskı koşulları daha da şiddetlendi ve operasyonlar ardı ardına gelmeye başladı. Kongremize de yaklaştığımız bu dönemde büyük gözaltı ve tutuklamalarla karşı karşıya kaldık. Son 1 haftada yaklaşık 500 kişi sadece sosyal medyada “savaşa hayır” dedikleri için gözaltına alındılar, tutuklanan arkadaşlarımız da var. DTK Eş Başkanı Leyla Güven de bu süreçte tutuklandı. Savaşa karşı tutumunu açıkça sergilediği için tutuklandı. DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan da aynı şekilde, halklarımızın taleplerini ifade ettiği için gözaltına alındı. Bileşenlerimizden ESP Genel Başkan Vekili de bu süreçte tutuklandı.”

HDP’Yİ SUSTURAMAYACAKSINIZ

Bu tutuklama furyasının bir taraftan barış mücadelesini yürütenlere yönelik öte taraftan da HDP’yi yok etme çabasının devamı olduğunu belirten Kemalbay, şöyle devam etti: “Ama bir kez daha söylüyoruz. HDP halktır, halkı tutuklasanız da bitiremezsiniz. Halkın özgürlük mücadelesi durdurulamaz. Bunlar beyhude çabalardır. HDP’ye gücünüz yetmez, HDP’yi susturamayacaksınız. Çünkü HDP sadece HDP’nin sesi de değil. HDP sesi kısılan herkesin sesi. Ve kararlı mücadelesi devam edecek.”

Ferhat Encü’nün vekilliğinin düşürülmesine de dikkat çeken Kemalbay şöyle konuştu: “Bakın Roboski katliamının failleri Roboski milletvekilinin de vekilliğini düşürdü. Siz demokrasiyi katlettiniz, adaleti yok ettiniz, bu ülkeyi faşist bir diktatörlük olarak yönetiyorsunuz. Hiçbir katliamın hesabını vermediğiniz gibi size suçlarınızı hatırlatanları da Meclis’ten atmak istiyorsunuz. Ama Ferhat Encu, halkların vekilidir. Bizim milletvekillerimizin vekilliklerini düşürerek de HDP’yi etkisizleştiremeyeceksiniz. Zaten Ferhat Encu halkların yanındaydı, onların yanında olmaya, onların sesini yükseltmeye devam edecek.”

EREN KESKİN’E YÖNELİK SALDIRILAR

Eren Keskin’e karşı da bir saldırıyla karşı karşıya olduklarının altını çizen Kemalbay, “Onun baro üyeliğinin düşürülmesine yönelik işlem başlatıldığını, beyefendinin direktif verdiğini öğreniyoruz” dedi

Kemalbay şunları ifade etti: “Adalet mücadelesi yürütenlere diyor ki, “nefesim ensenizde”. Ama dünya tarihi, direnenlerin her zaman kazandığını gösterdi. Güçlüyüz ve kararlıyız, bir milim dahi geri adım atmayacağız. Kongre hazırlıklarımız da bu kararlılıkla gerçekleştiriyoruz.”

YENİ EŞ BAŞKAN ADAYLARI

Konferanslar ardından HDP komisyonlarının çalışmalarını sürdürdüğüne işaret eden Kemalbay, “Bu çalışmalar sonucunda eş genel başkan adayları ve Parti Meclisi üyeleri de şekillenmeye başladı” dedi.

Kemalbay şöyle konuştu: “Mutabakat komisyonumuz da bir ortaklaşma sağladı. İstanbul Milletvekilimiz Pervin Buldan ve 25. Dönem milletvekilimiz Sezai Temelli bu mutabakat komisyonundan çıkan isimler oldu. Kongremizde eş genel başkan adayları olarak oylanacaklar.”

ONBİNLER ANKARA’DA OLACAK

Kongrenin 2018’in son derece kritik bir yıl olacağı anlayışı ile düzenleneceğini söyleyen Kemalbay, sözlerini şöyle sürdürdü: “10 binlerce partilimizin ve dostlarımızın kongreye katılmasını bekliyoruz. Yurt dışından da konuklarımız olacak. AP Sol Grup Başkanı, Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri, İspanya’dan Podemos, Yunanistan’dan Syriza bizlerle olacak. Kıbrıs’tan, Filistin’den katılımcılar olacak. Pek çok mesaj da gönderildi.

Kongremizde bütün renklerimizle, bütün farklılıklarımızla demokrasi mücadelemizden arkadaşlarımız olacak. Adeta muhalefet şenliği içinde, adaleti halkların kardeşliğini simgeleyen bir buluşma gerçekleştireceğiz.”

Gözaltı ve tutuklamalarla katılımın engellenmeye çalışıldığına dikkat çeken Kemalbay, şöyle devam etti:

“AKP-Erdoğan iktidarı baskıları sürdürüyor. Gözaltı ve tutuklama operasyonlarını kongremize katılımı engellemek üzere gerçekleştirildiğini biliyoruz. 14 il eş başkanımız 20 Ocak’tan bu yana gözaltına alındı. 8 ilçe el başkanımız, 18 il ve ilçe yöneticimiz, 7 PM üyemiz gözaltına alındı. Bileşenlerimize yönelik de operasyonlarla karşı karşıyayız.

Afrin’deki savaşa dair kışkırtıcı, militarist dil sonucunda Niğde, Iğdır, Dargeçit, Pendik, Şereflikoçhisar’da binalarımıza saldırı gerçekleştirildi.

Tüm bunlar AKP-Saray iktidarı tarafından partimizin gücünü azaltmaya yönelik hamleler. Anlamış olmalılar ki bu saldırıların bir etkisi yok. Halklar el ele vermişler. Bu süreci demokrasi inşa edilinceye kadar sürdürecekler.”

YA FAŞİZM KURUMSALLAŞACAK, YA DA YENİLECEK

Kemalbay, 2018’de ya faşizmin kurumsallaşacak ya da demokrasinin faşizmi yeneceğini vurguladı.

“Biz, engellemeler karşısında önlemlerimizi aldık. En güzel mesajlarımızla kongremizde bir arada olacağız. Güçlü bir şekilde halklarımızın demokrasiye kavuşması için ses olacağımız, halkın umudu olmaya devam ettiğimizi göstereceğiz. 2018’de ya faşizm kurumsallaşacak ya da demokrasi faşizmi yenecek. Biz bu mücadelenin en ön saflarında yer alanlar olarak tüm muhalefet odaklarını birleştirme sözünü kongremizde vereceğiz. Bu buluşmayı enternasyonalist bir mücadele olarak da inşa edeceğiz. Aynı zamanda güçlü bir barış mücadelesinin de startını vereceğiz.

Yeni seçilen kurullarımız güçlü direngen bir dilin yaratılan, toplumun artan sorunlarıyla mücadele eden, toplumsal mücadele alanlarına nüfuz eden alan çalışmasının yapılacağı bir yıl olacak. Kongremiz de bunun startının verileceği yer olacak. Dostlarımızla, dayanışma gösteren kurumlarla, kadınlarla, gençlerle, herkesi 11 Şubat’ta Arena’ya davet ediyoruz. Bu kongre halkların umuda yolculuğunun devam etmesi, faşizmin yenilmesi, demokrasinin inşa kongresi olacak.”     (anfturkce)

Author: Merkez