Şirnex merkez ve ilçelerindeki koruculara günlük 300 TL karşılığında Efrin’e dönük saldırılarda yer almaları için teklif sunulduğu bildirildi. Ön cephede ÖSO’yu savaştıran ve ÖSO ile arasında gerilim çıkan TSK, çareyi korucularda arıyor. Bazı eski JİTEM artığı korucuların teklifi kabul etmelerine karşılık, korucuların çoğunun teklifi reddettiği bildiriliyor

Şirnex (Şırnak) merkez ile Silopîya, Qilaban (Uludere) ve Bêşebab (Beytüşşebap) ilçelerinde koruculuk yapan kişilere, TSK ve bağlı grupların 20 Ocak’ta Efrîn’e dönük başlattığı saldırılarda yer almaları için teklif yapıldı. Teklif, geçtiğimiz günlerde korucuların bulunduğu köy ve beldelerde bulunan karakollardaki askeri yetkililer tarafından yapılırken, çatışmalarda yer almaları durumunda günlük 300 TL para verileceği önerildi.

Birçok korucu kabul etmedi

Ayrıca, korucuların teklifi kabul etmeleri için bazı korucubaşlarının da devreye konulduğu öğrenildi. Saldırılarda yer almak isteyen korucuların ise kısa bir süre askeri eğitimden geçirileceği belirtildi. Şirnex ve ilçelerinde 90’lı yıllarda adları birçok “faili meçhul” cinayete karışan ve yargılanan “Hançer” ve “Bayrak” timlerinden bazılarının gitmek için isimlerini yazdırdığı, birçok korucunun ise teklifi kabul etmediği bilgisi edinildi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA

Author: Merkez