CENEVRE – BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein, Suriye’deki sivil kayıpların son bir haftada arttığını belirterek, Efrin’de aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğine dair ellerinde raporların olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein, Suriye’de özellikle hava saldırılarından dolayı yaşanan şiddet ve katliamların durdurulması için uluslararası kamuoyuna acilen harekete geçme çağrısında bulundu. Al Hussein, Suriye’de son bir haftanın çok kanlı geçtiğini ve özellikle hava saldırılarından dolayı çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini söyledi. İronik bir biçimde çatışmasız bölgeler olarak ilan edilen İdlib ve Doğu Guta’da çok büyük can kayıpların yaşandığına dikkat çeken Al Hussein, sağlık merkezlerinin hedef alındığını söyledi.
4 ile 9 Şubat tarihleri arasında sadece BM’ye 277 sivilin yaşamını yitirdiğine dair bilgi geldiğine vurgu yapan Al Husseyin, bunlardan 230’nun Suriye hükümeti ve ortakları tarafından öldürüldüğünü söyledi. Al Hussein, Guta’da yaklaşık 350 bin insanın mahsur kaldığını belirterek sadece bir haftada bine yakın sivilin yaralandığını sözlerine ekledi.
KİMYASAL SİLAH KULANILDI 
Saldırılar nedeniyle binlerce insanın da evlerini terk ettiğini söyleyen Al Hussein, 4 Şubat tarihinde Saraqap’ta yapılan hava saldırısında zehirli gazların kullanıldığına dair ellerinde 4 ayrı toksik raporunun olduğunu söyledi.
Kürt güçleri tarafından kontrol edilen Efrin’e yönelik 20 Ocak tarihinde Türkiye tarafından bir saldırı başlatıldığını hatırlatan Al Hussein, yapılan hava ve kara saldırılarında şuana kadar aralarında çocukların da olduğu çok büyük sayıda sivilin yaşamını yitirdiği ve yaralandığını söyledi. Al Hussein, yaşanan sivil ölümlere ilişkin kendilerine ulaşan raporların olduğunu ifade etti.
RAKKA VE DEREZOR’DA MAYINLAR CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR
Derezor ve Rakka’daki duruma da dikkat çeken Al Hussein, evlerin tamamen yıkılmış olduğunu ve DAİŞ tarafından yerleştirilen mayın ve diğer patlayıcı maddelerin can almaya devam ettiğini söyledi. Al Husseyin iki kentte de alt yapının neredeyse tamamının çöktüğünü ve insanların temel ihtiyaçlara ulaşmada büyük sorunlar yaşadığını söyledi.
7 YIL SONRA UCM’YE GİTMESİ UTANÇTIR 
Son 7 yılda Suriye’deki savaşa çok sayıda tarafın katıldığını söyleyen Al Hussein, bu tarafların birçoğunun Uluslararası İnsancıl Hukuku benimseyen ve kabul eden devletler olmasına rağmen Suriye’de uluslararası insancıl hukukun ihlal edildiğine vurgu yaptı.
Bosna’da yapıldığı gibi Suriye’de de güvenli alanların oluşturulması gerektiğini ifade eden Al Husseyin, “Bosna’da 4 yıl aradan sonra güvenli bölgeler oluşturulabildi. Suriye’de aradan yedi yıl geçti. İronik bir biçimde en çok kan güvenli denilen bölgelerde akıyor. Güvenlik konseyi 7 yıl aradan sonra Suriye’deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gönderiliyor. Burada hala bir barışın sağlanamaması ve savaşın devam ediyor olması baştan beri utanç verici bir durum ve aynı zamanda dünya diplomasinin büyük bir başarısızlığıdır” dedi.    (MA)

Author: Merkez