HDP gözaltı ve engellemelere rağmen şimdiye kadar kongre yaptığı en büyük salonu tıka basa doldurdu. Bir o kadar katılımcının da dışarıda kaldığı salona çantadan çakmağa birçok şey alınmadı.

“Umutla, cesaretle, kararlılıkla” ana temasıyla HDP’nin kongresini yaptığı Ankara Arena’yı binler tıka basa doldurdu. Büyük bir coşkunun olduğu salondan “Her yer Afrin her yer direniş” sloganları yükseliyor.

Tüm engelleme ve baskılara rağmen binlerce kişinin doldurduğu ve Kürt siyasetinin bugüne kadar en büyük salonda gerçekleştirdiği kongre olarak şimdiden tarihe geçen HDP’nin 3. Olağan Büyük Kongresi, büyük bir coşkuyla devam ediyor. “Umutla, cesaretle, kararlılıkla” ana temasıyla gerçekleşen kongrede salon tamamen doldu. 17 bin 500 kapasiteli salon tamamen dolarken, salon dışındaki kitleyle geçen hafta gerçekleşen CHP kongresine katılımı aşan bir katılım olduğu gözlendi.

İLGİLİ HABER: KEMALBAY: BU GEMİ LİMANA VARACAK

SLOGANLARA MÜDAHALE TEHDİDİ

Salonun tamamen dolduğu ve halen binlerce kişinin dışarıda olduğu HDP kongresinde atılan sloganları gerekçe göstererek, polis “yasadışı sloganlar atılması” durumunda müdahale edileceği tehdidinde bulundu. Salon girişinde bekleyenler kalabalığı “Bijî berxwedana Afrîn” sloganı atması üzerine de kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

GAZETECİLER BİLGİSAYARSIZ ÇALIŞTI

Basın mensuplarının bilgisayarlarını içeriye alabilmeleri polis engeline takıldı. Tüm girişimler sonuçsuz kaldı ve hiçbir basın mensubu bilgisayarını içeriye alamadı. Gazetecilerin verdiği bilgiye göre, AA başta olmak üzere birçok basın kuruluşunun İçişleri Bakanlığı’yla bu yasağın kalkması için iletişime geçti. Uzun süren görüşme trafiğinin ardından kongrenin başlamasına dakikalar kala gazetecilerin bilgisayarlarıyla salona girmelerine izin verildi. Birçok yurttaşın ise telefonlarını kullanarak, kişisel sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayın yaparak salondaki atmosferi takipçileriyle paylaşmaya çalıştığı görüldü.

Kongrenin başlamasına dakikalar kalırken, salon tamamen doldu. Bu nedenle önceden kapalı kalması planlanan bölümlere de yurttaşlar alındı.

KADINLAR KONGREYİ RENK CÜMBÜŞÜNE ÇEVİRDİ

Binlerce kilometrelik yoldan gelen ve yöresel kıyafetleriyle kongreyi renklendiren kadınlar, sık sık “ Bijî berxwedana Afrin’e”, “Her yer Efrin her yer direniş” sloganlarını atıyor. Mikrofon uzattığımız Hakkari’den gelen Ayşe Sertkaya, kongreye geliş sebebini “HDP bizim için umuttur, gelecektir, barıştır. Bugün Afrin’e saldırlar var. Biz bunu istemiyoruz. Barış istiyoruz. Bu yüzden HDP’yi seçtik ve kongreye bu yüzden geldim” şeklinde açıkladı. Diyarbakır’dan gelen Helin Kaya ise, “Barış istiyoruz. HDP bizim için umuttur” diyerek kongreye geliş sebebini anlattı.

SAÇILIK: AKP İÇİN SİNİR BOZUCU BİR DURUM VAR 

Kongreye katılan Yüksel Caddesi direnişçisi Veli Saçılık da “AKP baskı ile kongreyi söndürmek istedi ancak gördüğüm kadarı ile AKP için sinir bozucu bir durum var. Çok coşkulu çok güzel bir kongre oluyor” diye konuştu. Bu sırada uzun kuyrukların olduğu girişler de devam ediyor. Sahneden çalınan Kürtçe, Türkçe, Lazca ve Ermenice parçalar eşliğinde yer yer küçük gruplar halay çekiyor.

EŞBAŞKANLAR SELAMLADI

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve milletvekilleri anons edildikten sonra salonda büyük bir alkış koptu. Bu sırada HDP’nin 1 Kasım’daki seçim müziği olan “İnadına HDP” parçası eşliğinde Kemalbay ve HDP’liler, salonda gezerek, katılımcıları selamladı. Kemalbay’ın selamlama merasiminde yeni seçilecek olan eş başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli de en önde yerini aldı.

HER İNANCA EŞİTLİK DİVANA YANSIDI

Kongre divanı eş başkanlığına Sırrı Süreyya Önder ve Meral Danış Beştaş, üyeliğine ise Feleknas Uca, Garo Paylan ve Müslüm Doğan seçildi. Divan eş başkanlığı ve üyeliğine seçilen isimlerin hepsinin farklı inançları temsil etmesi dikkat çekti.

KONGREYE YAPAMAYACAK DİYENLERE YANIT DOLU SALON

Meral Danış Beştaş, Kürtçe açılış konuşmasına Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcıları selamlayarak başladı. Beştaş, “Bugüne kadar HDP kongresini toplayamaz diyorlardı. Ama şu salon onlara en net cevaptır. Bugün faşizm, zulüm ve karşısında birlikteyiz. Dünden bu yana kongreye katılımları engellemek için her şeyi yaptılar. Yapmadıkları bir şey kalmadı. Ancak gelişinizi engelleyemediler. O nedenle emeğiniz kutsaldır” dedi.

Kongrenin özgürlük, barış ve birlikteliğe vesile olması temennisinde bulunan Beştaş, tutuklu milletvekilleri ve belediye başkanlarının rehin olarak tutulduklarını söyledi ve kendilerine salondan selam gönderilmesini istedi. Selamlaması salonda büyük alkış topladı.

32 BİN KATILIM

Sırrı Süreyya Önder ise şöyle konuştu: “Bu halk ne zaman ihtiyaç olsa kundakta çocuğunu bırakıp özgürlük ve barış mücadelesi için seferber olmuştur. Ne mutlu size ne mutlu sizin temsilciniz olana. Bu iradenin gücünü kırmak için zalimce zorbaca zindanda tutulan başa eş genel başkanlarımız ve bütün vekil arkadaşlarımızı ve belediye başkanlarımızı selamlıyoruz. Onların bize devrettiği bayrağı biz de devredene kadar yere düşürmeme sözü veriyoruz.”

Önder, “An itibariyle salonda ve dışarıda yer alan misafirlerimizin katılımcılarımızın sayısı 32 bine ulaşmıştır” dedi. Divan üyesi ve Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca Kürtçe, Almanca, Ermenice ve İngilizcenin de olduğu 15 farklı dilde “Hoş geldiniz” dedi.

Divan üyelerinin konuşmasının ardından HDP’nin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Kongre Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay’ın konuşmasının ardından da tutuklu milletvekillerinin mesajının okunmasıyla devam edecek. (Mezopotamya Ajansı)

Author: Merkez