Gazeteci Deniz Yücel’in serbest bırakılması için  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel iki kere gizlice Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmiş. İlk görüşme Roma’da yapılmış.

Türkiye’de bir yılı aşkın bir süre cezaevinde tutulan gazeteci Deniz Yücel’in hakkındaki iddianamenin hazırlandığı gün jet hızıyla serbet bırakılmasının perde arkası Alman basınına yansıdı.

Evrensel’den Yücel Özdemir’in Alman basınına dayandırdığı haberine göre, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel geçen hafta iki kere Deniz Yücel’in serbest bıkarılması için gizlice Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştü .

Süddeutsche Zeitung’da “Gabriel Yücel Olayı’nda nasıl arabuluculuk yaptı” başlığıyla yer alan habere göre, Yücel’in serbest bırakılması konusundaki diplomasi trafiği bizzat Gabriel tarafından yürütüldü.

‘GABRİEL ERDĞAN İLE ROMA’DA GÖRÜŞTÜ’

Gabriel geçen hafta iki kez gizlice Erdoğan ile bir araya geldi. İlk görüşme, Erdoğan’ın Vatikan’a yaptığı ziyaret sırasında Roma’da yapıldı. Almanya’dan sessizce Roma’ya geçen Gabriel, Erdoğan’ın kaldığı otele gece giderek kendisiyle görüştü. Erdoğan ertesi gün Papa ile biraraya geldikten sonra Türkiye’ye döndü.

Roma’daki görüşmede Gabriel’in Erdoğan’a Deniz Yücel’in serbest bırakılması durumunda Türkiye-Almanya ilişkilerinin normalleşeceğine dair söz verdiği ifade edildi. Ancak, daha sonra Gabriel, ayrıntıları görüşmek üzere İstanbul’a davet edildi. Şubat ayının ikinci haftasında gizlice İstanbul’a giden Gabriel bir kez daha Erdoğan ile bir araya geldi ve Deniz Yücel’in serbest bırakılması durumunda atılacak adımlar ayrıntılı olarak ele alındı. Süddeutsche Zeitung’daki haberde, bu görüşmenin ardından Deniz Yücel’in serbest bırakılması için Türkiye tarafından adımların atılmaya başlandığı belirtildi.

TEKRAR GÖZALTINA ALINABİLİR ENDİŞESİ TAŞINDI

Gazetenin haberine göre, Deniz Yücel bırakıldıktan sonra eşiyle birlikte bir kaç gün İstanbul’da kalmak, evini toparlamak istiyordu. Ancak bu talep, yeniden gözaltına alınabileceği reski nedeniyle kabul edilmedi.Özellikle Türk tarafının ülkede yeni bir tartışmaya yol açacağından ötürü Yücel’in kalmasına sıcak bakmadığı kaydedildi.

BAKAN GABRİEL DOĞRULADI

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de görüşme iddiasını doğruladı. Gabriel Yücel’in çalıştığı Die Welt gazetesini ziyaret etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür eden Gabriel, Türk tarafıyla birçok kez görüşüldüğünü belirterek kendisinin iki kez Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la buluştuğunu açıkladı. Gabriel bu görüşmelerin kendisinin ricası üzerine devreye giren eski Başbakan Gerhard Schröder’le başladığını, Schröder’in de iki kez Türkiye’ye giderek görüşmeler yaptığını belirtti.

Gabriel, Yücel’in serbest bırakılmasının farklı siyasi gerekçelerle Türkiye’de tutuklu olan diğer Almanlar için iyi bir şans oluşturduğunu söyledi. Yücel konusundaki ivmenin Türkiye’deki tutuklu diğer Almanların dava süreçlerinin hızlandırılması için değerlendirilmesi gerektiğini belirten Gabriel, “Şimdi gevşememeliyiz” dedi.

Yücel’in serbest kalmasının ardından Türkiye’de halen siyasi nedenlerle tutuklu beş Alman vatandaşı cezaevinde bulunuyor.    (artigercek)

Author: Merkez