ANKARA – HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay’ın avukatı Sevgi Evren, “Sürekli takip altında olan bir siyasetçi ve bütün konuşmaları kayıt altındadır. Delillerin toplanmaması keyfiliktir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem eş genel başkanı olan Serpil Kemalbay, 6 gündür gözaltında. HDP’nin 11 Şubat günü gerçekleştirdiği 3’üncü kongresi öncesi başlatılan soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan Kemalbay, 13 Şubat günü soruşturma kapsamında savcıya ifade vermek üzere giderken, Ankara Adliyesi önünde gözaltına alınmıştı.
Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Kemalbay, gözaltı kararını hukuksuz olarak değerlendirerek, açlık grevinde olduğunu duyurmuştu.
Kemalbay’ın avukatı Sevgi Evren, şu bilgileri verdi: “7 günlük gözaltı süresi Salı günü doluyor. Savcının gözaltı süresini uzatıp uzatmayacağı yönünde bilgimiz yok. 7 günlük gözaltı süresi başlı başına bir keyfiyettir. Bir siyasi partinin eş başkanlığını yapmış bir siyasetçinin 7 gün gözaltında tutulması, soruşturmanın keyfiyetini ortaya koyuyor. O kadar teknik imkan varken, bu soruşturma keyfi olarak sürdürülüyor. Serpil başkanın demeçleri ve konuşmaları dışında suçlamaya yapabileceğiniz bir şey yok. Sürekli takip altında olan bir siyasetçi ve bütün konuşmaları kayıt altındadır. Hal böyleyken delillerin toplanmaması keyfiliktir.”
Kemalbay’ın sürdürdüğü açlık grevine dair Evren şu bilgiyi paylaştı: “Su ve tuz ihtiyacını karşılıyor ama şeker verilmiyor kendisine. Gerekçe olarak ‘savcının talimatı var’ diyorlar. Hukuksuz, keyfi ve manasız bir uygulama.”
KEMALBAY HEDEF GÖSTERİLMİŞTİ
HDP’nin 11 Şubat Pazar günü Ankara Arena’da 30 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği kongresinde Kemalbay, Efrin’e dair yaptığı konuşma sonrası AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iktidar medyası tarafından hedef gösterilmişti.  (MA)

Author: Merkez