14 gün önce gözaltına alınan 78’liler Girişimi Sözcücü Celalettin Can’ın da aralarında bulunduğu 7 kişi tutuklandı.

Fatma YÖRÜR

Ev baskınlarıyla 7 Şubat’ta gözaltına alınan 31 kişiden biri geçtiğimiz günlerde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı. 43 kişilik soruşturma dosyasından 30 kişi bugün adliyeye sevk edildi. Tüm gün süren savcılık sorgusunun ardından aralarında Celalettin Can’ın da olduğu 19 kişi tutuklanma istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

‘Terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla mahkemeye sevk edilen isimler şöyle: Celalettin Can, Can Memiş, Gülşen Biter, Vahit Dalgıç, Taylan Ürün, Şamil Altan, Abdülselam Yüce, Hüseyin Gencer, M. Ali Ulusoy, Taylan Talaş, Mediya Aydemir, Filiz Yılmaz, Gonca Yangöz, Metin İlan, Suphi Yıldız, Atilla Samir, Çiğdem Kılıçgün Uçar, Erhan Sarıkaya ve Elif Bulut.

Pınar Tarlak ve Abdullah Erkan serbest burakılırken, diğerlerine adli kontrol şartı getirildi.

Gece saat 23.30 sıralında açıklanan karara göre Celalettin Can, Can Memiş, Vahit Dalgıç, Taylan Ürün, Gülşen Biter, Erhan Sarıkaya ve Atilla Samir tutuklandı. Çiğdem Kılıçgün Uçar ve
Elif Bulut ise serbest bırakıldı.

Soruşturmanın odağında HDK’nın Afrin açıklaması olduğu öğrenilirken, sanıklardan hiç birinin açıklamayla doğrudan ilişkisinin kurulamadığı ancak sorgulamanın bu yönde yapıldığı belirtildi. Sanıkların 2016’dan bugüne telefon dinlemelerinin yer aldığı sorgulamada, katılınan siyasi faaliyetler ve toplantılara ilişkin sorular sorulduğu öğrenildi. Sorgulamada ayrıca sosyal medya paylaşımları da yer aldı.

İFADELER VERİLİRKEN HDP, HDK, 78’LİLER DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

HDP, HDK ve 78’liler Derneği, duruşma öncesi Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak gözaltıları kınadı ve tahliye talep etti. Açıklamada gözaltına alınanların insanlık dışı koşullarda ve hiç bir gerekçe olmadan 14 gün tutulduklarına dikkat çekildi.

Açıklamada söz alan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, insanların ihbar politikası ile tutuklandığı bir dönem yaşandığına dikkat çekerek, “Bu karanlık günler elbette geçecek. Biz buna inanıyoruz. Bu kararlılığımızdan geri adım atmayacağız” dedi.

Ardından konuşan HDK İstanbul İl Eş Sözcüsü Gülçin Aykul, “AKP iktidarına karşı sözümüzü söylemekten geri durmayacağız” vurgusu yaptı.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da gözaltına alınan kişilerin tutulduğu koşullara dikkat çekerek, “Arkadaşlarımız yaşlısı, hastası ile 14 gündür hücrelerde tutuluyor. Arkadaşlarımızın bazıları hasta olduğu ve raporlar sunulduğu halde o hücrelerde tutulmaya devam edildiler. Bu ülke öyle bir hale geldi ki hasta mı desek, paranoya mı desek, cinnet mi geçiriyor desek, bilmiyorum. İnsanların özel haberleşme yazışmaları bile suç kabul ediliyor. İnsanları mesajlaşamayacak hale getirdiler” dedi. Kaya, “Böylesine insanlıktan çıkaran bir uygulama şu an dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Bizler son dönemlerde ya adliyedeyiz ya morglardayız ya da taziyelerdeyiz” şeklinde konuştu.

‘CELALLETİN CAN BARIŞ VE SİYASET DEDİĞİ İÇİN GÖZALTINDA’

78’liler Derneği İstanbul Sözcüsü Yunus Bircan ise ‘bir ülkede insan haklarına dayanan hukuk devletinin kuralları işletilmezse, yurttaşların siyaset yapma hakkının da engelleneceğini’ belirterek şöyle konuştu: “Barış diyenler dahi gözaltına alıp tutuklanıyor. Basın özgürlüğü olmazsa, doğru haber sunan gazetecileri içeri atar, toplumun haber alma hakkını ortadan kaldırırsınız. Bugün yaşadıklarımız tam da budur. Celalettin Can düşüncelerini kamuoyu ile paylaştığı, halkların barış, yurttaşların siyaset yapma hakkını savunduğu, insan hakları ihlallerine karşı mücadele ettiği için gözaltına alınmıştır.   (.artigercek)

Author: Merkez