Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin Afrin harekâtını eleştirdi. Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin Afrin harekâtını eleştirdi.

Caferi, Suriye’deki son gelişmeler hakkında dün BM’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, BM’nin Afrin harekâtına göz yumduğunu söyledi.

BM ve uluslararası kamuoyunun tavrını eleştiren Caferi, “BM, Türkiye’nin Efrin’e düzenlediği operasyonlara karşı göz yumuyor” dedi.

Caferi, BM’nin İsrail tarafından Suriye’ye düzenlenen saldırıları görmezden geldiğini belirtirken, uluslararası koalisyonun da IŞİD’le mücadele adı altında işlediği suçlara da göz yumulduğunu savundu.

Toplantıda Şam’ın Doğu Guta banliyösünde en az 300 kişinin hayatını kaybetmesi sonrası ateşkes önerisi ele alınırken, Caferi, ‘Doğu Guta’yı kontrol eden teröristlerin korunması için Şam’daki 8 milyon sivilin hayatının tehlikeye atılmasının kabul edilemez olduğunu’ savundu. Caferi, Doğu Guta’daki silahlı isyancıların BM’nin de terörist olarak sınıflandırdığı gruplar olduğunu belirtti.

Kaynak: Gazete Duvar

Author: Merkez