İSTANBUL – 78’liler Derneği kuruluşlarının 18’inci yılını düzenledikleri dayanışma gecesiyle kutladı.  78’liler Derneği kuruluşlarının 18’inci yılını İstanbul’daki Taksim Hill Otel’de düzenledikleri dayanışma gecesiyle kutladı. Gecede 78’liler Derneği üyelerinin yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, yazar Oya Baydar, Prof. Dr. Gencay Gürsoy, Yüksel direnişçisi Veli Saçılık, barış imzacılarından akademisyen Esra Mungan, Cumartesi Anneleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşu bulundu.    Etkinliğin olduğu salona Mazlum Doğan, Hayri Durmuş, Kemal Pir ve Mahir Çayan’ın yanı sıra tutuklu milletvekilleri ve gazetecilerin fotoğrafları asıldı.

‘EKSİĞİZ ÇÜNKÜ…’
Gecede konuşan geçtiğimiz günlerde tutuklanan 78’liler Derneği Sözcüsü Celalettin Can’ın eşi Nimet Tanrıkulu, kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti. Tanrıkulu, çok zor zamanlardan geçtiklerini söyledi. Tanrıkulu “Bu zor zamanlar sadece bize ait değil. Genel olarak coğrafyamız bu zor zamanlardan geçiyor. Ve bu coğrafyada, direnenler, mücadele edenler ne yazık ki payına düşeni alıyor. Biz 78’liler de bu coğrafya da payımıza düşeni aldık. Çünkü hiç durmuyor, hep mücadele ediyoruz. Bu coğrafyanın bütün hak ihlalleri karşısında sesimizi çıkardık, bir çaba içerisindeydik. Bugün bir eksiğiz, çünkü aramızda Celalettin Can yok. Bu konuşmayı onun yapması gerekirken ben yapmak zorunda kaldım, onun ricası üzerine bu konuşmayı yaptım” ifadelerini kullandı.
‘BİZİ BİRLİKTELİK KURTARABİLİR’
Tanrıkulu, “Celalettin Can bir konuşmasında, ‘bugün birlik günü’ demişti. Gerçekten bugün tam da dayanışma, birlik ve mücadele günüdür. Gücümüz yettiğince demokrasi mücadelesini bütün halklar için vermeliyiz. Birbirimize değmek zorundayız, birbirimizle olmak zorundayız. Bizi ancak bu birliktelik kurtarabilir.
Konuşmaların ardından program müzik etkinliğiyle devam ederken gece, 2017 yılı içerisinde emek, çevre, hukuk, insan hakları mücadelesinde öne çıkmış isimlere verilen onur plaketinin ardından son buldu.     (MA)

Author: Merkez