Türkiye, Salih Müslim için 13 Şubat’ta kırmızı bülten çıkartmıştı. Türkiye‘nin talebi ile Çekya‘da dün gözaltına alınan PYD‘nin eski Eş Başkanı Salih Müslim’in bugün Prag’da mahkemeye çıkarılacağı belirtildi.

Salih Müslim’in kardeşi Mıhemed Müslim, ağabeyinin bugünkü mahkemede serbest bırakılmasını beklediklerini söyledi.

‘PYD, MÜSLİM İÇİN AVUKAT TUTTU, ÇEŞİTLİ GİRİŞİMLERDE BULUNULDU’

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Salih Müslim’in kardeşi Mıhemed Müslim, ağabeyinin bugün Prag’da mahkemeye çıkarılacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Aldığımız bilgilere göre bugün mahkemeye çıkarılacak. PYD partisi onun için avukatlar tuttu. Ayrıca çeşitli girişimlerde bulundu. Salih Müslim’in Finlandiya’da oturma izni var. Ondan dolayı Finlandiya’da da görüşmeler, girişimler var. Prag’da gözaltına alınması kabul edilemez. Kendisi Türkiye’nin talebi ile gözaltına alındı. Ancak alınması kabul edilemez çünkü kendisi Türkiye vatandaşı değil. Suriye vatandaşı. Kendisi Prag’a bir konferans için gitmişti. Davetliydi. Ortadoğu ile ilgili bir uluslararası konferansa katılmak için Prag’da bulunuyordu. Amerikalı ve İngiliz kuruluşlar onu konferansae resmi bir şekilde davet etmişlerdi. Konferansta bulunurken Türk istihbaratı tarafından fotoğrafları çekilmiş ve gözaltına alınması istenilmiş. Salih Müslim sanırım daha önce Prag’a gitmemişti. Bu ilk gidişiydi. Bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Salih Müslim’in iade talebini içeren dosyanın Çekya’ya iletildiğini açıklamıştı.

ÇEKYA MEDYASI: MUHTEMEL BİR TAKAS SÖZ KONUSU

Salih Müslim’in gözaltına alınmasının ardından Çekya medyası, şu an Türkiye’de tutuklu bulunan Çekya vatandaşı iki YPG gönüllüsüyle muhtemel bir takasın söz konusu olduğunu yazdı.

Söz konusu Çekya vatandaşları Markéta Všelichová ve Miroslav Farkas 2017’nin Ağustos ayında Türkiye’de 6’şar yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Çekya Dışişleri Bakanı Lubomír Zaorálek, cezaların kesinleşmesinin ardından yaptığı açıklamada, durumu “kişisel olarak büyük bir hayal kırıklığı” olarak değerlendirmişti.

Türkiye ile Çekya arasında doğrudan iadesi anlaşması bulunmuyor ancak iki ülke Avrupa’nın söz konusu anlaşmasına taraf. İade talebini Türkiye’nin Çekya’ya iletmesi bekleniyor.

Kaynak: Sputnik

Author: Merkez